Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza NEM (XEM)

Analiza NEM (XEM)

Analiza NEM

NEM to kolejny ciekawy projekt oparty na technologii łańcucha bloków. Kryptowalutę NEM (XEM) nie wykopuje się, lecz – co ciekawe – „zbiera” (harvesting).

Kryptowaluta NEM – „zbieranie” zamiast „kopania”

Kryptowaluta NEM została zapoczątkowana 31 marca 2015 roku. Pracę nad projektem NEM trwały już od 2014 roku. Mówiąc o stworzeniu kryptowaluty NEM, mówi się faktycznie o stworzeniu jej podstaw – pisanych w językach programistycznych Java i JavaScript. W przeciwieństwie do setek innych kryptowalut, np. Dogecoin, NEM posiada autorski kod, który nie jest kopią kodu Bitcoina – pierwszej, najbardziej znanej kryptowaluty, która wciąż nieodzownie jest na pierwszym miejscu pod względem poziomu rynkowej kapitalizacji.

Najbardziej charakterystyczną cechą NEM (XEM), która czyni tę kryptowalutę mocno unikatową, jest fakt, że w przypadku tego projektu użytkownicy nie dokonują miningu, czyli „kopania” monet, lecz „zbierają je”. „Zbieranie” (harvesting) polega na rozpropagowywaniu informacji o dokonywanych transakcjach w obrębie bloków. Może być ono delegowane lub lokalne. Co więcej, NEM nie działa na podstawie Proof-of-Work, lecz na podstawie bardziej oszczędzającego energię elektryczną Proof-of-Importance. Zaletą NEM jest także fakt, że liczba monet jest stała (8 999 999 999 XEM) i nie istnieje możliwość stworzenia nowych monet, ponieważ wszystkie zostały utworzone w pierwszym bloku. Kolejną atrakcyjną informacją w zakresie projektu NEM jest fakt, że prędkość zebrania pojedynczego bloku wynosi zaledwie minutę. Warto przypomnieć w tym miejscu, że prędkość wykopania jednego bloku BTC wynosi około 10 minut. Dla niektórych ekspertów pewną wadą jest kwestia algorytmu. NEM pracuje na algorytmie zabezpieczającym SHA-3 w przeciwieństwie, przykładowo, do wspominanego Bitcoina, opartego na algorytmie SHA-256 (prawdopodobnie najpopularniejszym algorytmie na rynku kryptowalut).

Analiza techniczna NEM (XEM)

Ogromna hossa na rynku kryptowalut, której „wisienką na torcie” było uzyskanie przez Bitcoina wartości ponad 20 tysięcy dolarów amerykańskich, dotknęła także kryptowalutę NEM (XEM). O ile jeszcze jesienią jeden coin wyceniany był na ok. 0,2 dolara, to już w grudniu wartość ta wzrosła do ponad dolara. Pod względem analizy technicznej łatwo dostrzegalne jest lustrzane odbicie, które zrealizowała cena NEM obecnie względem początkowego kształtowania się ceny do osiągnięcia najwyższych historycznych maksimów (ATH). Analiza techniczna dla NEM może zwracać także uwagę na to, że spadki NEM były silniejsze niż spadki innych kryptowalut na rynku.

Informacje ze strony Fundacji NEM

To, że pod względem rynkowym, jak pokazuje analiza techniczna, kryptowalucie NEM nie przydarza się zbyt wiele dobrego, potwierdzają komunikaty samej Fundacji NEM z początku 2019 roku. To właśnie wtedy fundacja ogłosiła potrzebę wprowadzenia zmian w modelu działania projektu i wprowadzenie większych oszczędności ze względu na spadki notowań. Dotychczasowe wydatki Fundacji NEM będą zmniejszone o 60% względem dotychczasowych, wynoszących ok. 360 000 dolarów. Biorąc pod uwagę charakter i okoliczności, tego typu komunikat raczej nie stanowi „paliwa” do dalszych wzrostów wartości XEM.

Analiza kryptowaluty OmiseGO

Zobacz również: Warsztaty Forex

Live