
Chcesz rozpocząć naukę tradingu na rynku FOREX i kryptowalut, ale nie wiesz jak to zrobić?
Każdy wtorek o godzinie 18:00
Technologia blockchain pozwala na zachowanie anonimowości i transparentności dokonywanych transakcji naraz. Informacje zapisywane są w nowych blokach. Blockchain wymaga jednak odpowiedniej struktury danych. W tym momencie pojawia się drzewo hash.
Co to jest drzewo hash? Drzewo hash, wymiennie drzewo Merkle (od nazwiska twórcy: Ralpha Merkle’a”) to struktura danych składająca się głównego korzenia i rozgałęzionych skrótów. Układ ten przypomina sposób, w jaki rozrastają się dalsze korzenie drzew, dlatego zaczął występować pod taką nazwą powszechnie.
Struktura danych Merkle tree wykorzystuje skróty hashowane zawierające informacje o większych zbiorach danych. Zazwyczaj bloki danych ułożone są podrzędnie względem skrótów niższego szczebla. Te ostatnie zaś prowadzą do skrótów nadrzędnych wyższego szczebla i ostatecznie do bloku korzenia.
Obecnie drzewo hash wykorzystywane jest przez technologię łańcucha bloków, w systemach transmisji danych rozproszonych i wielu innych zastosowaniach. Pierwotnie jednak celem Ralpha Merkle’a było stworzenie skutecznego systemu, który zapewniałby bezproblemową obsługę wielu podpisów elektronicznych Lamporta.
Sposób działania drzewa hash najłatwiej zrozumieć, powołując się na przykład pobierania plików za pomocą sieci torrent. Może zdarzyć się, że hash oryginalnego pliku będzie inny niż ten, który się pobiera. Zapobiec temu można poprzez funkcję podziału pliku na mniejsze części. Jednak każda część pliku będzie zawierała korzeń z informacją hashującą, dzięki czemu weryfikacja co do zgodności będzie łatwiejsza i natychmiastowa. Nieco podobnie działa funkcja haszująca w drzewach skrótów technologii blockchain.