Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Whitepaper - co to jest?

Whitepaper - co to jest?

Co to jest Whitepaper?

Whitepaper to oficjalne dokumenty dotyczące wielu instrumentów finansowych. Istnieją także na rynku kryptowalut. Umiejętność analizowania informacji technicznych zawartych w białych księgach jest kluczowa, jeżeli chce się inwestować w nowe projekty (ICO), ale nie tylko.

 

Whitepaper – definicja i znaczenie

Whitepaper to w dosłownym tłumaczeniu biała księga. Formę taką mają oficjalne raporty przedsiębiorstw, organizacji, a nawet rządów. W tym przypadku jednak skupimy się na whitepapers kryptowalut. Zasady dobrych praktyk wskazują, że whitepaper to dokument, który powinien być opublikowany przez każdy projekt wykorzystujący sieci blockchain. Z niego bowiem inwestorzy indywidualni i instytucjonalni mogą dowiedzieć się, jaki jest plan rozwoju projektu i jaki ma być sposób wykorzystania danej kryptowaluty. Whitepaper powinien zawierać też szereg informacji technicznych przygotowanych przez deweloperów i zespół projektantów.

Technologia blockchain jest niezwykle zaawansowana i może być wykorzystywana w różnych celach. Dlatego w białej księdze twórcy projektu powinni wyjaśnić, do czego ma służyć prezentowane przez nich rozwiązanie, jakie problemy eliminuje i jakie są ewentualne koszty.

 

Whitepaper kryptowalut

Im bardziej dokładne są informacje zawarte w białej księdze, tym lepiej świadczy to o zespole deweloperów stojącym za danym projektem. Do analizy tych dokumentów upublicznionych przed ICO należy podejść podobnie, jak do dokumentacji przedstawianej w ramach IPO spółek wchodzących na giełdę.

Pierwsza biała księga w świecie kryptowalut została napisana przez Satoshi Nakamoto (osobę albo zespół podpisujący się tym pseudonimem). Whitepaper Bitcoina zawierała wiele informacji kontekstualnych. Raport zaczyna się od analizy bieżącej sytuacji ekonomicznej i wskazaniu, jak technologia blockchain jest w stanie jej pomóc. Dokument ten zawiera też wiele informacji technicznych. Nakamoto dokładnie opisywał działanie algorytmu Proof of Work (PoW), technologii bloków i mechanizmów motywacyjnych.

 

Co to jest Tokenizacja?

Live