Strefa Euro
Podczas wtorkowej sesji na uwagę zasługiwała silna wyprzedaż waluty europejskiej. Widać, że kwestia grecka ciąży rynkom. Czas ucieka, a kolejne posiedzenie Eurogrupy zaplanowane jest już na ten piątek. Do tego momentu Grecja powinna porozumieć się ze swoimi wierzycielami.
We wtorek opublikowano również dane odnośnie indeksu ZEW z Niemiec. Wskaźnik ten jest dość dobrym prognostykiem indeksu klimatu gospodarczego Ifo. W kwietniu indeks ten, obrazujący nastroje gospodarcze wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych, spadł do 53,3 pkt. z 54,8 pkt. miesiąc wcześniej, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost wskaźnika do 55,3 pkt. Słabszy odczyt indeksu przełożył się na dalszy spadek wartości euro, natomiast dolar, który od początku tego tygodnia kontynuuje wzrosty, pozostaje nadal mocniejszy względem innych walut.
Polska
Na rynku krajowym na uwagę we wtorek zasługiwało silne umocnienie złotego względem euro. Para EURPLN była poniżej poziomu 3,9720. Utrzymujący się słabszy sentyment do euro, a także dobre dane z polskiej gospodarki opublikowane w poniedziałek wspierały trend spadkowy na EURPLN.
Australia
W poniedziałek głos zabrał Glenn Stevens z Banku Rezerw Australii. Zdaniem szefa RBA dalsze luzowanie polityki monetarnej jest możliwe, jako że perspektywy dotyczące inwestycji i wzrostu gospodarczego pozostają niepewne. Stevens stwierdził ponadto, że waluta australijska może dalej tracić na wartości. Jeśli chodzi o protokół z ostatniego posiedzenia banku, to warto zwrócić uwagę, że członkowie RBA nie widzą już tak silnego oddziaływania niskich stóp procentowych na rynek, jak to miało miejsce w przeszłości. Kluczowe dla dalszych decyzji będą publikowane dane z gospodarki australijskiej a w szczególności dane o inflacji, a także sytuacja na rynku nieruchomości. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dane o inflacji CPI z Australii. Niższy niż oczekiwano odczyt inflacji będzie sprzyjał podtrzymaniu oczekiwań na dalsze cięcia stóp procentowych w Australii. W notatkach nie odniesiono się bezpośrednio do kursu AUD stwierdzając jedynie, że niższy kurs byłby pomocny w osiągnięciu zrównoważonego wzrostu gospodarczego.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.