Stany Zjednoczone
Wydarzeniem wczorajszego dnia była publikacja notatek z październikowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Zostały opublikowane następujące informacje:
- dobre tempo popytu
- Większość członków Fed opowiada się za podwyżką stóp procentowych w grudniu br.
- zmalało zagrożenie globalne
- podwyżka w grudniu będzie dobrą decyzją
- kilku członków uważa, że zagrożenia istnieją, a w grudniu warunki dla podwyżki nie zostaną spełnione (kilku, a więc mniejszość).
W trakcie sesji w USA obserwowaliśmy początkowy wzrost i następne cofniecie się kwotowań amerykańskiej waluty po publikacji zapisków FED. Eurodolar zanotował spadek do 1,0623 USD, aby następnie podbić do 1,0675 USD.
Kanada
Notowania kanadyjskiego dolara w środę, względem swojego amerykańskiego odpowiednika, znajdowały się blisko tegorocznych minimów. Zwyżkę kursu USDCAD wspiera siła amerykańskiej waluty wywołana oczekiwaniami grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA, ale jednocześnie sprzyja jej przecena na rynku ropy naftowej.
Kanadyjska gospodarka w dużej mierze bazuje na przychodach ze sprzedaży ropy naftowej (głównie do USA), co sprawia, że wartość tamtejszej waluty jest wyraźnie zależna od notowań ropy naftowej. Te zaś w ostatnich tygodniach wykazywały wyjątkową słabość – notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych znajdują się już niedaleko tegorocznych minimów.
Podobna sytuacja ma miejsce na rynku kanadyjskiego dolara, którego wartość względem USD jest również bliska tegorocznych minimów. Notowania USDCAD oscylują obecnie w rejonie 1,33. Na razie widać pewną stabilizację notowań, jednak może to być jedynie pauza przed kolejnym ruchem wzrostowym. Siła amerykańskiego dolara i zniżka cen ropy to mieszanka, która wciąż sprzyja pięciu się kursu USDCAD w górę. Szansą na odreagowanie będzie korekta wzrostowa cen ropy naftowej.
Polska
Środa przyniosła utrzymanie presji podażowej na wycenie złotego, przed publikacją wieczornych zapisków z ostatniego posiedzenia FED. Krajowi inwestorzy, w godzinach handlu w Europie, koncentrowali się głównie na expose premier Beaty Szydło, w trakcie którego złoty osłabił się o ok. 2-grosze wobec euro. Wzrost kursu EURPLN był głównie pochodną zapowiedzi uruchomienia programu stymulacyjnego w stylu LTRO w wykonaniu EBC. Oznacza to, iż zgodnie ze spekulacjami możemy oczekiwać wywarcia presji na NBP oraz powołania bardziej gołębich członków RPP. Ponadto inwestorzy zwrócili uwagę na zapowiedzi dość dużego poluzowania polityki fiskalnej (m.in. program 500+ czy obniżenie wieku emerytalnego) przy jednocześnie wątpliwych źródłach finansowania części pomysłów. Wraz z PLN pod presją znalazły się również krajowe obligacje, jednak tutaj ruch ten przypisać należy pogorszeniu nastrojów na rynku bazowym.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.