O 20:00 czasu polskiego czeka nas ogłoszenie podjętej przez FOMC decyzji w sprawie poziomu stóp procentowych. Świat finansów, jak również większość inwestorów, oczekuje podwyżki stóp, a co za tym idzie umocnienia dolara amerykańskiego. Czy słusznie? Rozważmy cztery różne scenariusze.
1) FOMC podwyższa stopy, dolar się umacnia
Do wypełnienia tego scenariusza potrzebne są dwie składowe. Pierwszą są oczywiście podwyżki stóp procentowych przynajmniej o 25 bp (pamiętajmy, że na to nastawia się rynek, dlatego sama podwyżka może nie być zaskoczeniem). Drugą będzie informacja zawarta w protokole z posiedzenia FOMC, mówiąca o kolejnych podwyżkach. Aby utrzymać mocną pozycję dolara, powinna to być cała seria podwyższeń poziomu stóp rozciągnięta na cały rok, nie zaś pojedynczy eksperyment. Całe wydarzenie musi mieć jastrzębi wydźwięk.
2) FOMC podwyższa stopy, dolar osłabia się
Ta sytuacja zakłada brak konsekwencji w działaniach Fedu w sprawie polityki monetarnej. Pojedyncza podwyżka, nie poparta deklaracją przyszłego zwiększania poziomu stóp, może okazać się niewystarczająca do umocnienia dolara, którego kurs rósł nieprzerwanie od początku roku (co było związane z zapowiedzią podwyżek), w takim wypadku może okazać się, że pojedyncza podwyżka jest już zawarta w cenie USD.
3) FOMC nie podwyższa stóp, dolar osłabia się
Naturalna sytuacja w przypadku braku obiecanych przez FOMC działań, rozczarowanie inwestorów na pewno negatywnie odbije się na kursie dolara, dodatkowo gołębi ton płynący z protokołu z posiedzenia komisji, mówiący o niewypełnieniu wszystkich założonych celów Fed oraz złej sytuacji na rynku pracy (główne czynniki dlaczego podwyżki do tej pory nie zostaly wprowadzone), spowoduje przecenę USD.
4) FOMC nie podwyższa stóp, dolar umacnia się
Taka sytuacja może wyniknąć w przypadku braku konkretnych działań FOMC, który jednak w protokole ze swojego spotkania zapewni świat finansów o przyszłych pewnych podwyżkach stóp procentowych, bądź o tym, że sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych ma się świetnie. Jest to najmniej prawdopodobny scenariusz, jednak przed dzisiejszym posiedzeniem nie wykluczamy niczego.
Podsumowując istnieje istnieje wiele prognoz oraz scenariuszy dotyczących dzisiejszej decyzji, jednak na ten moment pewnym można być tylko jednego. Powyższa decyzja jest tak bardzo oczekiwana przez rynek, że obojętnie od decyzji FOMC, z dużym prawdopodobieństwem spowoduje ona ogromną zmienność na dolarze amerykańskim, która sięgnąć może znacznie dalej niż zakres 100 pipsów.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.