Stany Zjednoczone
W poniedziałek rano rynek uzyskał informację na temat prawdopodobnej piątkowej rewizji oczekiwań dotyczących wzrostu PKB w I kwartale do 0,1% (z 0,4%) według modelu GDP Now z Atlanty. Z kolei prawdopodobieństwo podwyżki stóp w USA w grudniu w chwili obecnej wynosi 59%.
W przypadku EURUSD mieliśmy w poniedziałek niespodziewany (biorąc pod uwagę zachowanie się rynku rano) test strefy oporu 1,1435-65. Maksimum wypadło przy 1,1446, a więc nieco poniżej szczytu z ubiegłego tygodnia przy 1,1453. Jeżeli notowania będą teraz szybko wracać poniżej 1,14 to będzie to sygnalizować słabość rynku w kolejnych dniach. Ważne będzie jednak to, czy dzisiejszą dzienną świecę zamkniemy powyżej poziomu 1,1376. Mocnym wsparciem pozostaną jednak okolice 1,1300-1,1315.
Japonia
Ankieta przeprowadzona pośród zarządzających funduszami przez Merrill Lynch wskazała na najgorszy od 1998 r. wynik jeśli chodzi o zaangażowanie w japońskie akcje. W ostatnich miesiącach spadło ono aż o 5 bln JPY. Ostatnio Sayuri Shirai, były członek BOJ, stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga, że obecnie BOJ nie ma zbyt dużej przestrzeni do dalszego luzowania polityki. Ważniejsze jednak były słowa innego byłego członka BOJ – Eisuke Sakakibara zwanego „Mr.Yen” – który wskazał, że USDJPY może spaść w ciągu kilku następnych miesięcy poniżej poziomu 105 (do końca roku może osiągnąć nawet poziom 100). Jego zdaniem wprowadzenie ujemnych stóp procentowych nie było pomyłką, jednak na kolejne interwencje możemy liczyć dopiero po uzyskaniu szerszej akceptacji państw G20.
Z kolei rzecznik rządu Japonii przyznał, że grupa G20 powinna zrozumieć sytuację jego kraju w kwestii interwencji na rynku, zaś komentarz premiera Abe wypowiedziany w zeszłym tygodniu dla Wall Street Journal został źle zrozumiany.
Analiza techniczna USDJPY w dłuższym terminie pozostaje niezmienna . Cel minimum wynikający z szerokiej formacji RGR to nadal rejon 106,80. Wcześniej jednak, niezależnie od tego co mówią rynku, możliwa jest korekta. Można to wyczytać z dziennego układu na USDJPY i z oczekiwań, które zwiększają prawdopodobieństwo ruchu na stopach przez BOJ już pod koniec kwietnia. Mocny opór występuje w okolicach 109,70-110,00.
Chiny
Średni kurs USDCNY został w poniedziałek ustalony na poziomie 6,4649 (w piątek było to 6,4733). Opublikowano również kilka ważnych danych:
- inflacja CPI – wyniosła w marcu 2,3% r/r (szacowano 2,4-2,5%), w ujęciu miesięcznym spadła o 0,4%, natomiast mediana wyniosła -0,3%;
- inflacja PPI – w marcu osiągnęła poziom -4,3% r/r (szacowano -4,6% r/r);
- wskaźnik CPI liczony bez udziału żywności – wyniósł 1% r/r, natomiast dynamika cen tego komponentu wyniosła 7,6 proc. r/r (wcześniej było 7,3%).
Jednocześnie Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin na poziomie 6,7%. Zaznaczył jednak, że możliwe jest stopniowe spowolnienie wzrostu, ponieważ ostatnie dane nie wskazują na możliwość zmiany tej tendencji.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.