Komunikat FOMC coraz bliżej jaki jest możliwy scenariusz?

0
578

Komunikat FOMC coraz bliżej jaki jest możliwy scenariusz?Stany Zjednoczone

W środę wieczorem FED wyda swój kolejny komunikat, natomiast w czwartek zostaną opublikowane dość ważne dane dla nastrojów na rynku (PKB w I kwartale). Oczekiwania wahają się między 0,6 a 0,8% w ujęciu zanualizowanym, co w porównaniu z wynikiem w IV kwartale (1,4%) jest słabym wynikiem. Model Atlanta FED GDPNow sugeruje, że będzie to wynik na poziomie jedynie 0,3%. Może to dać negatywny impuls dla dolara. Jednak na dłuższą metę wzrost globalnego ryzyka będzie korzystny dla dolara – w związku z tym ten nie straci zapewne tak bardzo w końcu tygodnia, dając fundamenty pod dalszy ruch w górę.

Zdaniem stratega Renaissance Macro Research – Neil Dutta, FOMC na środowym posiedzeniu nie da potwierdzenia kolejnej podwyżki stóp w czerwcu. Według niego ton wypowiedzi będzie bardziej neutralny, gdyż ryzyka w skali globalnej cały czas się utrzymują, a reakcja rynkowa na wydarzenia związane z FOMC powinna być „raczej stonowana”.

Obecnie EURUSD próbuje powrócić w stronę linii szyi na razie hipotetycznej formacji RGR (1,1284). W poniedziałek dolar najbardziej osłabił się do JPY i CHF. Ten trend jednak powinien się wkrótce zmienić wskaźniki coraz bardziej sygnalizują poziom wykupienia. Również wykres bazowy próbuje zakończyć korektę spadkową w jakiej tkwimy od końca stycznia b.r.

Polska

Tydzień rozpoczął się od spadków na polskiej walucie. EURPLN znalazł się na poziomie 4,1440 (najwyżej od połowy lutego br.). spowodowane jest to zapewne obawami przed zbliżającą się rewizją ratingu Polski przez agencję Moody’s (bardziej prawdopodobną jest obniżka ratingu). Również nierozwiązany problem kredytów walutowych kładzie się cieniem na wynikach polskiej waluty. Do tego dochodzą głosy o możliwej obniżce stóp procentowych (wynik ostatnich słabszych danych z polskiej gospodarki). Poza czynnikami wewnętrznymi warto wspomnieć, że ten tydzień zawiera w kalendarzu posiedzenie FED, które również może ograniczać popyt na bardziej ryzykowne aktywa. 

Wielka Brytania

Ostatnie słowa Baracka Obamy wsparły poniedziałkowe notowania GBP. W dużej mierze jednak inwestorzy zwrócili uwagę na to, że Prezydent USA odniósł się raczej do faktu, iż ewentualny Brexit spowoduje konieczność „stania na końcu kolejki” w ramach oczekiwania na podpisanie układów handlowych w USA. W szerszym ujęciu jest to jednak dobra informacja dla zwolenników pozostania UK w UE i wpisuje się w ostatnie polepszenie nastrojów (bazując na sondażach) wokół GBP. Warto jednak pamiętać, iż temat Brexitu jest niezwykle zmienny i będzie miał wpływ na wycenę brytyjskich aktywów aż do czerwca. 

Srebro

W ostatnich tygodniach cena srebra poszybowała w górę do ponad 17 USD za uncję (na początku kwietnia było to 15 USD). Duży udział w tej zwyżce mieli inwestorzy instytucjonalni, którzy masowo zwiększali zaangażowanie na rynkach towarowych. Poziom 17 USD za uncję służy obecnie za techniczny i psychologiczny opór. Ponadto cena srebra jest powiązana ściśle z cenami złota, a te mają obecnie problem, aby wybić się na nowe tegoroczne szczyty.


Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.