Wielka Brytania
W najbliższych dniach oczy świata skierowane są głównie na Wielką Brytanię, gdzie ma odbyć się referendum odnośnie pozostania w UE. W piątek opublikowano kolejny sondaż (ORB dla gazety Independent). Wykazał on sporą przewagę zwolenników Brexitu (55% w stosunku do 45%), ale należy pamiętać, że wzięli w nim udział jedyni ci, którzy mają zdecydowane poglądy odnośnie tej kwestii. Kolejny sondaż (Opinium, tj. ośrodka powiązanego z popierającym Brexit think-tankiem Bruges przeprowadzony dla Daily Express) również wskazał na przewagę przeciwników pozostania w UE (52% za Brexitem, 33% przeciw, przy 15% osób niezdecydowanych). Jego wyniki zostały jednak oparte na pytaniach dotyczących porozumień handlowych, jakie powinna zawrzeć Wielka Brytania. Natomiast tradycyjny sondaż (Opinium dla The Observer) co prawda pokazał przewagę zwolenników Brexitu (44%, przy 42% dla zwolenników pozostania w UE), jednak wynika z niego również, że aż 13% osób nadal jest niezdecydowanych.
Na rynku (który opiera się w głównej mierze na sondażach) zaczyna być widoczny odpływ kapitału w stronę bezpiecznych aktywów (złoto, jen, frank i dolar, choć ostatnio w mniejszym stopniu). Bukmacherzy dają jednak 70% prawdopodobieństwo dla pozostania w UE. W związku z tym należy się zastanowić, jak wielkie jest prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (szczególnie, że nadal liczba osób niezdecydowanych jest stosunkowo wysoka).
USA
Na rynku amerykańskim czekamy na środowe posiedzenie FED. Przedstawione na nim projekcje makroekonomiczne, mogą dać rynkom nieco nadziei na wcześniejszy ruch na stopach (obecnie mówi się, że najbardziej prawdopodobnym terminem jest grudzień br.).
Na parze USDJPY możemy zaobserwować obecnie złamanie wsparcia przy 106,22 i próbę pójścia w stronę silnych wsparć przy 105,54. Jest to pokłosie fali obaw o ewentualny Brexit. W poniedziałek EURUSD szedł w górę, jest to jednak korekta po niedawnych spadkach. Natomiast na GBPUSD została złamana linia szyi dawnej formacji odwróconej RGR, zaś najbliższe mocne wsparcie jest na poziomie 1,4078 (styczniowe minimum).
Chiny
Chińska waluta jest w obecnie najsłabsza od 1 czerwca br. Ludowy Bank Chin ustalił bowiem średni kurs juana na poziomie 6,5805. W weekend poznaliśmy również majowe dane makro z chińskiej gospodarki. I tak:
- dynamika inwestycji w aglomeracjach spowolniła do najniższego poziomu od kilku lat (9,6% r/r wobec oczekiwanych 10,5% r/r);
- produkcja przemysłowa była zgodna z konsensusem na poziomie 6,0% r/r;
- sprzedaż detaliczna – wzrost o 10% r/r (najniższy od roku).
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.