Po ostatnich dwóch tygodniach umocnienia w wyniku kilku wypowiedzi oficjeli FED dolar wydaje się powoli stabilizować. Zbliżamy się do odpowiedzi czy wycena grudniowej podwyżki stóp procentowych już jest w cenie czy jeszcze nie? Wygląda na to, że tak (zarówno wykresy walutowe, jak i wypowiedzi oficjeli sugerują taką opcję).
W porannym wywiadzie dla telewizji CNBC szef jednego z oddziałów FED Eric Rosengreen (jastrząb) powiedział, że gospodarka kieruje się w tym momencie w przestrzelenie pełnego zatrudnienia, co będzie pokazane przez stopę bezrobocia. Może to oznaczać, że FED będzie zmuszony do zacieśniania polityki szybciej niż było to komunikowane. Dodał on też, że luzowanie ze strony fiskalnej zmniejszy zapotrzebowanie na niskie stopy procentowe, natomiast cel inflacyjny w USA zostanie osiągnięty pod koniec 2017 roku.
Zdjęcie Keith Bedford, serwis Reuters
Odważne i optymistyczne założenia jak na jastrzębia FED przystało. Sygnały tego typu nie są dawane od tak sobie, są świadome i sugerują rynkowi „ok. z naszej strony całą pracę wykonaliśmy jesteśmy zadowoleni z naszych wyników teraz ,,wasz” (rynku) ruch”.
Dziś z ważniejszych wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę jest odczyt inflacji CPI za miesiąc wrzesień.
Jak to wszystko przyjął rynek? Już od pewnego czasu rynek widział na EURUSD formację nietoperza, o której wspominałem jakiś czas temu. I stało się… O godz. 2:00 z rana niedźwiedzie przypuściły ostatni atak. Podaż przetestowała poziom ceny 1.0964, który równocześnie jest punktem D formacji nietoperza. Poniedziałkowa reakcja nie była wielka i przyniosła bykom ok. 42 pipsów. Należy pamiętać, że formacje harmoniczne lubią być testowane nawet 2-3 razy, więc jest bardzo możliwe, że już dziś zobaczymy ponowny test poniedziałkowego dołka. Z wyglądu świec z interwału D1 widać jednak wyraźnie, że powoli byki otrzymują swoje 5 minut. Również wskaźniki sugerują na wyraźne wysprzedanie ceny.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.