Często pytacie nas jakich używamy wskaźników. Naszym ulubionym „wskaźnikiem” jest indeks dolara! To właśnie ten rynek stanowi najczęściej wiarygodne potwierdzenie naszych analiz, pomaga nam lepiej zrozumieć kontekst rynkowy oraz przełożyć dane makro na techniczną sytuację na parach walutowych z dolarem amerykańskim.
Jeśli nigdy nie obserwowałeś indeksu dolara to gorąco zachęcam do rozpoczęcia takiej praktyki. W skrócie, jeśli indeks dolara rośnie to:
- na parach walutowych, w których dolar jest walutową bazową (np. USD/CAD) najprawdopodobniej wystąpią wzrosty;
- na parach, w których dolar jest walutową kwotowaną (np. EUR/USD) najprawdopodobniej wystąpią spadki.
Odwrotna sytuacja występuje, gdy następują spadki na indeksie dolara. Teorie mamy za sobą. Zajmijmy się teraz praktyką.
Indeks dolara wygląda teraz bardzo ciekawie, więc sprawdźmy jakie warianty mogą powstać w najbliższym czasie.
Na interwale D1 widoczna jest reakcja na współczynnik 78.6%. Jeśli wzrosty zostaną utrzymane to kolejny techniczny opór może znajdować się w pobliżu psychologicznego poziomu 100. Znajduje się tam cluster złożony ze zniesienia 88.6% (potencjalna formacja FT Pattern), współczynnika 161.8% (potencjalna formacja Kraba) oraz geometrii FE100 (geometryczna korekta prosta). Różowa strefa może stanowić bardzo silną zaporę podażową, która może powstrzymać widoczną na D1 tendencję wzrostową. W takiej sytuacji nastąpi osłabienie dolara. Potwierdzić ten wariant mogą gorsze dane z USA.
Index USD, interwał D1
Co jeśli współczynnik 78.6% okaże się solidną zaporą? W takiej sytuacji można określić potencjalne miejsce wsparcia na podstawie prawdopodobnej geometrycznej korekty pędzącej (zielone prostokąty) oraz zniesienia Fibonacciego. W pobliżu poziomu cenowego 97.30 znajduje się zakończenie możliwej struktury 1:1 oraz zniesienie 23.6%. Dodatkowo indeks dolara wcześniej reagował na ten obszar cenowy. Zielona strefa może okazać się silną zaporą popytową. Ten wariant może być bardzo długo aktualny, gdyż w razie wybicia nowych szczytów należy zaktualizować tylko położenie drugiego prostokąta oraz koniec siatki Fibonacciego, przesuwając je na ostatnie maksima. Zielona struktura geometryczna może powstać nawet kilkukrotnie na tym rynku.
Index USD, interwał H4
Zapamiętaj!
Analiza indeksu dolara amerykańskiego może pomóc w określeniu kontekstu rynkowego na głównych parach walutowych.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.