Początek nowego tygodnia przyniósł kontynuację części ruchów z piątku. Dalej umacniał się dolar napędzany rosnącymi rentownościami amerykańskich obligacji. Pod presją nadal były rynki wschodzące, w tym złoty oraz GPW. Główne rynki giełdowe w Europie mogły się pochwalić wzrostami, aczkolwiek sesja na Wall Street była mocno wyważona.
Po zwycięstwie Donalda Trumpa zyskuje dolar. USD rośnie za sprawą odbijających rentowności obligacji. Siłę amerykańskiej waluty widać dziś szczególnie w parze z jenem, euro i funtem. Równie ciekawie wygląda sytuacja w przypadku par z walutami z Antypodów – AUDUSD oraz NZDUSD. Ostatni rajd w wykonaniu dolara może wiązać się z pewnymi negatywnymi implikacjami dla Chin oraz dla stabilności sytuacji na globalnych rynkach.
Foto Yuri Gripteas, info serwis Reuters
Podczas sesji nocnej rozpoczęło się przemówienie Jeffreya Lackera z FED. W którym między innymi usłyszeliśmy takie akcenty jak że za wcześnie aby oceniać znaczenie wzrostu oczekiwań inflacyjnych (chodziło mu o miary oparte na wycenie rynkowej a nie na badaniach ankietowych); Dodał też że rynki mogą żyć teraz wizją wyższej inflacji i wyższego deficytu i to nakręca wzrosty dochodowości. W swojej przemowie wskazał że trudnością dla Fed jest działanie w sytuacji gdy nieznana jest skala potencjalnego bodźca fiskalnego. Więcej wydatków ze strony państwa oznacza silniejsze nastawienie Fed na podwyżki stóp, na szybsze zacieśnienie monetarne. Lepiej poczekać aż zapowiedzi stymulacji fiskalnej przybiorą konkretne kształty.
Dziś z ważniejszych wydarzeń na jakie warto zwrócić uwagę to 11:00 Niemcy, indeks ZEW. Już o 11:00 EMU, PKB – konsensus zakłada utrzymanie wzrostu na poziomie 0,3%, ale pamiętajmy, że dane z Niemiec były słabsze. O godz. 14:00 Rosengreen (Fed) zabierze głos w Izbie Handlu – Zdanie tego członka ma sporą wagę dla rynku.
14:30 USA, sprzedaż detaliczna czyli najważniejszy odczyt – konsensus 0,6% m/m i 0,5% bez udziału samochodów – dolar potrzebuje dobrych danych by kontynuować umocnienie.
Para EURUSD powraca powyżej wczoraj wybitego wsparcia na parze od początku sesji europejskiej obserwujemy realizację niedźwiedzią realizację zysków, euro się umacnia. Najbliższa istotna strefa oporu to zakres 1.0894-1.0913.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.