Ubogie kalendarium w pierwszej części tygodnia nie stanowi o poziomie zainteresowania określonymi rynkami, a obecna zmienność związana jest z wyczekiwaniem środowych danych z UK, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Dziś podczas sesji europejskiej możliwy jest jedynie wpływ na rynki poprzez wystąpienia publiczne członków Banku Anglii. Godzina 12:00 Andy Haldane, a godz. 13:00 Ben Broadbent i to jedyne pozycje, które przed otwarciem rynków w Stanach są warte uwagi. Podczas sesji amerykańskiej odczyt o nowo rozpoczętych budowach domów, a po otwarciu rynku kasowego popularny wskaźnik JOLT, czyli miejsca pracy w sektorze turystycznym.
EURJPY D1
Przyjrzyjmy się zatem jak w momencie lekkiego marazmu i wyczekiwania radzi sobie waluta przedstawicieli „bezpiecznej przystani”, czyli jen japoński. Ostatnie dni to kontynuacja silnej przeceny waluty. Utrzymywanie długoterminowych rentowności w okolicy zera, oraz gołębie komentarze prezesa BoJ nie pomagają w przerwaniu przeceny. Jednak te aspekty nie są niczym nowym dla tego rynku, ale okoliczności ulegają zmianie w globalnej polityce monetarnej. Coraz częściej pojawiają się poważne plany wygaszania ekspansywnej polityki monetarnej i jastrzębie sygnały od przedstawicieli banków centralnych. EBC najprawdopodobniej ogłosi zakończenie QE jeszcze przed końcem roku, a rynki dyskontują pierwszą podwyżkę, która ma nastąpić w przyszłym roku. W opinii rynków, Bank Anglii również niedługo podniesie koszt kredytu, a Bank Kanady może podnieść stopy już jutro. Nawet Riksbank i Norges Bank porzuciły swoje gołębie nastawienie. W tych okolicznościach zapowiedź prezesa BoJ o nie wypełnieniu 80 bln JPY skupu aktywów, nie wystarczy do zrównoważenia poważnych sygnałów o zacieśnianiu polityki monetarnej przez pozostałych. Dalsza wyprzedaż jena jest bardzo prawdopodobna w średnim terminie, jeżeli nie nastąpi żaden zwrot fundamentalny.
GBPJPY H4
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.