Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza Monero (XMR)

Analiza Monero (XMR)

Analiza Monero

Monero (XMR) to ciekawy projekt oparty na technologii blockchain i protokole Cryptonight. Dzięki dużej anonimowości dokonywanych w sieci transakcji kryptowaluta Monero jest jedną z bardziej popularnych kryptowalut na rynku.

Kryptowaluta Monero

Debiut projektu i kryptowaluty Monero (XMR) przypada na 18 kwietnia 2014 roku (pod pierwotną nazwą Bitmonero). Jest to jedna z najbardziej popularnych kryptowalut świata. Jej powstanie jednak jest o tyle oryginalne, że jest ono wynikiem tzw. hard forka na kryptowalucie Bytecoin. Hard fork to, w dużym skrócie, zjawisko polegające na wytworzeniu się osobnego łańcucha bloków, który następnie oddziela się od źródłowego (w przeciwieństwie do nieoddzielającego się tzw. soft forka).

Monero funkcjonuje w oparciu o protokół Cryptonight – ten sam, na którym działa kryptowaluta Bytecoin. Poprawione jednak zostały liczne błędy tego kodu, a czas między blokami ograniczony z dwóch do jednej minuty. Następnie jednak czas ten zwiększono znowu do dwóch minut, jednak zwiększono nagrodę w poszczególnym bloku. Obecnie wynosi ona 7,72 XMR.

Proces miningu, czyli tworzenia, „kopania” kryptowaluty Monero przebiega na podstawie metody Proof-of-Work (podobnie zresztą, jak w przypadku Bitcoina). Cryptonight umożliwia dobrą efektywność „kopania” za pomocą procesorów x86, jednak największą efektywność osiąga się przy pomocy „minerów” GPU.

Co ważne, nie ma limitu maksymalnej liczby monet XRM (dotychczasowo liczba wydobytych coinów wynosi ponad 14 milionów). Sytuacja ta ma zarówno zalety, jak i wady. Nadprodukcja może między innymi oznaczać niższą wartość dotychczasowo już wydobytych monet i wskazywać na niższe zainteresowanie w zakresie inwestycji długoterminowych.

Analiza techniczna Monero

W relacji XMR/USD z perspektywy analizy technicznej widoczny jest schemat nagłej akumulacji poprzedzającej silną dystrybucję. Doskonale widoczne jest to na wykresie W1 XMR/USD. Sytuacja ta związana jest bezpośrednio z uzależnieniem kryptowaluty Monero od Bitcoina. Najczęściej bowiem, aby zakupić Monero, należy posiadać właśnie BTC (lub np. ETH – Ethereum). Najwyższe historyczne maksima cenowe (ATH) przypadają na początek stycznia 2018 roku. Wtedy to za Monero należało zapłacić przeszło 400 dolarów amerykańskich. Przypomnijmy, że to właśnie w grudniu 2017 roku kryptowaluta Bitcoin osiągnęła wartość około 20 tysięcy dolarów.

Fundamenty Monero

Dzięki temu, że Monero ma zaimplementowany skomplikowany łańcuch bloków, powiązywanie ze sobą poszczególnych transakcji staje się bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe. Śledzenie płatności zawieranych przy użyciu łańcucha bloków Monero jest wręcz niemożliwe, więc proces jest  anonimowy i bezpieczny. Każda transakcja jest nie tylko szyfrowana, ale także zapisywana na nowym i oddzielnym portfelu. Z tych powodów kryptowaluta Monero cieszy się dużą popularnością i zwykle znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych walut cyfrowych największych giełd kryptowalut świata.

Perspektywy dla Monero

Pod względem technicznym XMR w porównaniu do reszty rynku kryptowalut wykazuje się nadwyżką podaży nad popytem od stycznia 2019 roku. Przykładowo, inwestując 1000 złotych w Monero właśnie w pierwszych dniach tego miesiąca, kupując XMR po cenie ok. 43 dolarów amerykańskich, można było liczyć w połowie kwietnia na zwrot z inwestycji na poziomie 52% (sprzedając XMR za cenę w wysokości ok. 67 dolarów amerykańskich. To jednak, czy obecny trend zwyżkujący jest trendem krótkoterminowym, średnioterminowym czy przemieni się w trend główny, zależeć będzie jednak w największej mierze od ogólnej sytuacji na rynku kryptowalut.

Analiza kryptowaluty NEM

Zobacz również: Warsztaty Forex

 

Live