Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Analiza techniczna Ropa Brent

Analiza techniczna Ropa Brent

Co to jest Brent?

Pod względem chemicznym, ropa naftowa to ciekła kopalina, która składa się z węglowodorów ciekłych, gazowych i stałych. Ponadto szeregu innych pierwiastków, których suma przekracza pięćdziesiąt. Surowiec ten znajduje szerokie zastosowanie w branży energetycznej oraz chemicznej. Dość różnicową kwestią jest rozmieszczenie wydobycia ropy naftowej, które obejmuje takie obszary jak Zatoka Perska, Syberia, Morze Kaspijskie (Azja); Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Zatoka meksykańska (Ameryka Północna); północna część Afryki oraz Morze Północne.

Jak kształtuje się kurs Brent?

W opisie tym skupiamy się na ropie naftowej o odmianie Brent, a więc ropie, która pochodzi z piętnastu pól naftowych Morza Północnego. Podział surowca na odmiany determinuje przede wszystkim obszar wydobycia, ponieważ wyróżniamy jeszcze przede wszystkim ropę WTI (West Texas Intermediate) oraz pochodzącą z rosyjskich złóż – ropę naftową Ural. Z uwagi na różnice jakościowe surowca, na rynkach widzimy odmienne wartości handlowe. Odmiana Brent posiada nieco gorsze właściwości, co przekłada się na większe ilości produkcji oleju napędowego lub benzyny z jednej baryłki surowca.

Prognozy na ropie naftowej

Patrząc na ostatnie dziesięciolecie, na rynku ropy naftowej widzimy wyhamowanie dynamiki notowań. Wymowne były spadki z lat 2014-2015 kiedy to kurs z okolice 115 dolarów za baryłkę Brent, osiągnął minima w pobliżu 30 USD za baryłkę. Była to więc utrata ponad 3/4 wartości surowca, która powodowała duże strefy wśród firm wydobywczych. Cały biznes opiera się tu o koszt wydobycia jednej baryłki, który warunkuje rentowność tego procesu na różnych obszarach. Czwarty kwartał 2019 roku wygląda dość pozytywnie. Notowania wyraźnie bronią strefy wsparcia w okolicy 55 USD za baryłkę i zmierzają w kierunku wybicia górą 65-70 dolarów.

Analiza techniczna CHFPLN

Zobacz również: Szkolenia Forex

Live