Bariera cenowa na ropie naftowej

0
181

Swing spadkowy

Poniższy wykres przedstawia notowania ropy naftowej WTI na interwale 30-minutowym. Pozwala to zaprezentować dynamikę kursu na przestrzeni ostatnich kilku sesji. W tym czasie notowania ukształtował zakres wahań o rozpiętości mniej więcej 1,60 USD. Lewa strona wykresu rozpoczyna się od wierzchołka cenowego po kursie 58,90 USD. Po tym fakcie na wykresie ropy naftowej pojawiła się wyraźna przewaga sprzedających. Zapoczątkowała ona swing spadkowy, który kształtowany był do piątkowego przedpołudnia.

Bariera cenowa na ropie naftowej

WTI M30

źródło: xStation

Techniczny opór

Dzisiejsze odreagowanie zbliża się do technicznej strefy oporu. Została ona wyznaczona z użyciem dwóch kluczowych mierzeń. Pierwszym elementem jest pomiar całego swingu spadkowego, z którego odnosimy się do współczynnika Fibonacciego 38,2%. Drugim elementem jest największa korekta wzrostowa, której rozpiętość odkładamy od ostatniego low. W ten sposób otrzymujemy strefę podażową po cenie 57,90 USD za baryłkę WTI.

Poprzedni artykuł161,8% fibo powstrzymuje funta. Bitcoin wybije nowe ATH?
Następny artykułWażny układ harmoniczny na dolarze. Hossa na kryptowalutach przyspiesza
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.