Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Bulls Power / Bears Power - co to jest?

Bulls Power / Bears Power - co to jest?

Bulls Power / Bears Power – co to jest?

Bulls Power i Bears Power to z jednej strony określenia służące do nazwania tendencji występujących na rynkach kapitałowych, finansowych i przede wszystkim walutowych, z drugiej zaś strony, Bulls Power i Bears Power to oscylatory techniczne stworzone przez znanego tradera rosyjsko-amerykańskiego, doktora Alexandra Eldera.

Bulls Power i Bears Power – co to znaczy?

Na rynku istnieją setki wskaźników analizy technicznej, które wykorzystywane są do różnych zadań. Wśród mniej popularnych plasują się wskaźniki Bulls Power i Bears Power, które zostały stworzone przez słynnego amerykańsko-rosyjskiego inwestora giełdowego, dra Alexandra Eldera. Warto w tym momencie wskazać także, że Alexander Elder jest autorem także innego oscylatora technicznego – tzw. Force Index.

Wskaźniki Bulls Power i Bears Power mają za zadanie ocenić, czy w danej sytuacji występuje tzw. rynek byka, czy też rynek niedźwiedzia. Twórca, Alexander Elder, stworzył dwa odrębne wskaźniki, które jednak nie powinny występować w odosobnieniu. Pierwszy, Bulls Power, odpowiedzialny jest za analizę siły popytu na danym instrumencie finansowym. Drugi, Bears Power, odpowiada za ocenę siły podaży. Obydwa wskaźniki po raz pierwszy zostały opisane w książce Alexandra Eldera pt. Trading for a Living już w 1989 roku. Warto także nadmienić, że Alexander Elder jest twórcą jednego z największych bestsellerów o tematyce inwestowania – Zawód: Inwestor Giełdowy.

Jak rozpoznać rynek byka i rynek niedźwiedzia?

Nie bez powodu wskaźniki Bulls Power i Bears Power zostały nazwane przez autora w taki, a nie w inny sposób. Same pojęcia oznaczają siłę byków i siłę niedźwiedzi. Jest to bezpośrednie odwołanie to zjawiska, określanego powszechnie mianem rynku byka lub rynku niedźwiedzia. Rynek byka oznacza rozwijającą się sytuację koniunkturalną – zarówno w sensie makroekonomicznym, jak i jednostkowym, dotyczącym wybranych instrumentów finansowym. W węższym znaczeniu rynek byka oznacza, że na danym instrumencie występuje tendencja wzrostowa, czyli jego cena rośnie. Analogicznie rynek byka oznacza, że ceny maleją – ma się wówczas do czynienia z trendami spadkowymi.

Sposób działania oscylatorów technicznych dr Alexandra Eldera

Wskaźniki analizy technicznej Bulls Power i Bears Power wykorzystują do analizy różnicę pomiędzy ceną minimalną (w przypadku Bears Power) lub ceną maksymalną (Bulls Power) a trzynasto-okresową średnią kroczącą, wykładniczą (EMA; 13). Najczęściej wskaźniki wykorzystywane są do analizy okresów jednodniowych – po ustawieniu takich interwałów trzynasto-okresowa średnia krocząca będzie badała cenę z ostatnich trzynastu dni sesyjnych. Dzięki takiej konstrukcji wskaźniki Eldera prezentują statystyczną siłę popytu i podaży. Umożliwiają one zajmowanie przez tradera pozycji na podstawie dostrzeżonego osłabnięcia na danym instrumencie finansowym statystycznej siły popytu lub podaży. W przypadku osłabnięcia siły popytu, skądinąd właśnie rynku byka, tworząc strategię inwestycyjną bazującą na ww. wskaźnikach, zawiera się pozycje krótkie. W przypadku osłabnięcia rynku niedźwiedzia – pozycje długie.

Czy warto wykorzystywać wskaźniki Bulls Power i Bears Power? Podsumowanie

Wskaźniki dra Alexandra Eldera mogą być bardzo pomocne w codziennym tradingu. Co więcej, można je wykorzystać do stworzenia własnej strategii inwestycyjnej albo też korzystać z nich dodatkowo, mając na celu badanie rynku. Zaletą wskaźników jest ich szybka reakcja na zmiany rynkowe i możliwość dostosowywania ustawień średniej kroczącej. Wadą jest fakt, że wskaźniki sprawdzają się jednak najlepiej tylko na interwałach dziennych.

Co to jest dywidenda?

Zobacz również: Warsztaty Forex

Live