Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Wykres Renko - co to jest?

Wykres Renko - co to jest?

Wykres Renko – co to jest?

Najpopularniejszą metodą prezentacji wykresu wśród traderów indywidualnych, wydają się być świece japońskie. Nieco rzadziej używane są słupki oraz świece Renko, na których skupimy się w tym opisie. Wizualne podobieństwo wykresów Renko łączy je ze świecami japońskimi. Jedną z podstawowych różnic jest element czasu, który nie występuje tu w tradycyjnej formie.Oznacza to, iż tempo powstawiania poszczególnych świec Renko jest różne. Zależy ono od objętościowej zmiany kursu w danej jednostce czasu, a więc dynamiki.

Decyzyjność transakcyjna na wykresach Renko, powinna być wsparta szerszym kontekstem rynkowym. Do jego określenia możemy użyć dowolnych metod analizy technicznej w zależności od indywidualnych upodobań.Dowolność mamy również w wyborze charakterystyki wykresów Renko, które mogą być „wzbogacone” o klasyczne cienie znane ze świec japońskich.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, pojęcie czasu w tej metodzie prezentacji wykresów, należy interpretować w odmienny sposób. Nasz trading plan nastawiony na scalping/daytrading/swing trading, uzależniony będzie przede wszystkim od dynamiki na wykresie. Kolejne cegiełki wykresu, będą budowane w ramach konkretnego ruchu ceny, a nie w miarę upływu czasu na danym interwale. Pozwala to określić przewagę rynkową kupujących lub sprzedających, jednak wymaga odpowiedniej analizy powstających cegiełek.

Z uwagi na jasny sygnał o panującym na wykresie Renko trendzie, trader ma możliwość być przez większość czasu po dominującej stronie rynku. Nie mamy możliwości uniknąć fałszywych sygnałów, które są częścią nawet najlepszych strategii inwestycyjnych. Zaletą tej metody są szybkie sygnały zwrotne, a więc automatyczna eliminacja fałszywych. W porównaniu z tradycyjną formą prezentacji wykresów, Renko zazwyczaj upraszcza proces decyzyjny tradera. Z uwagi na ograniczoną liczbę świec na określonym interwale, ilość zmiennych do interpretacji dla tradera zawęża się. Możemy tu więc mówić o ograniczeniu rynkowego szumu oraz wyeliminowaniu okresów marazmu/konsolidacji.

Podsumowując metodę prezentacji wykresu – Renko, trzeba podkreślić dwa istotne dla niej elementy. Będzie to wyszukanie punktów zwrotnych, gdzie cena zawraca z uwagi na przewagę kupujących lub sprzedających. Z drugiej strony należy mieć na uwadze okresy konsolidacji, czyli czas kiedy panuje równowagę pomiędzy stroną popytową i podażową. Bardzo dobrym uzupełnieniem wykresów Renko jest klasyczna analiza Price Action.

Co to jest ECN?

Live