Stany Zjednoczone
W czwartek opublikowano dane odnośnie inflacji CPI, które niestety rozczarowały. W marcu wzrosła ona jedynie o 0,1% m/m (oczekiwano 0,2%), natomiast r/r wzrósł o 0,9% (oczekiwano 1,1%). Rozczarował również odczyt bazowy – wzrost o 0,1% m/m i 2,2%. r/r wobec mediany 0,2% m/m i 2,3% r/r. Gorsze dane spowodują zapewne, że widmo kolejnej podwyżki odwleka się w czasie. Już mało kto mówi o kwietniowej podwyżce. Większość skłania się ku tylko jednej podwyżce i to dopiero w grudniu.
Informacje te nie zachwiały jednak znacząco kursem dolara. Silny ruch jak obserwowaliśmy ostatnio na dolarze zapewne się kończy na jakiś czas. Jeżeli jednak kolejne dane rozczarują, to powinno się to zaznaczyć w notowaniach USD.
Natomiast na sytuację na USDJPY w najbliższych dniach mogą mieć wpływ informacje ze spotkania grupy G-20, które odbywa się 14-15 kwietnia w Waszyngtonie.
Na EURUSD mieliśmy próbę odbicia. Wsparciem mogą okazać się lepsze marcowe dane o inflacji HICP w strefie euro (odczyt 0,0% r/r wobec pierwszych szacunków na poziomie -0,1% r/r.). Spadki się jednak już zaczęły. Trudno jest obecnie zakładać mocny powrót ponad okolice 1,1315-30.
Polska
Obecnie polski złoty jest najsłabszą walutą w regionie, głównie za sprawą konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego (ostatnio PE podjął rezolucje w tej sprawie). Oznacza to, że złoty może stać się walutą bardzo wrażliwą na niepokojące informacje z rynku globalnego.
Analiza techniczna wskazuje, że na EURPLN, jak i USDPLN może być trudno wyraźnie naruszyć w piątek czwartkowe maksima przy 4,3083 oraz 3,8345, gdyż znajdują się one w obszarze mocnych technicznych oporów.
Australia
Agencja Moody’s wypowiedziała się ostatnio negatywnie na temat budżetu Australii. Jej niepokój budzi rosnący deficyt tego kraju, który wezwano do większych cięć wydatków i szukania nowych źródeł finansowania. Jednocześnie opublikowano bardzo dobre dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła do 5,7%, czyli do poziomu najniższego od września 2013 r. (oczekiwano 5,9%), natomiast zatrudnienie wzrosło o 26,1 tys., czyli najwięcej od 4 miesięcy. Spadła jednak liczba zatrudnionych na pełen etat (o 8,8 tys.).
Nowa Zelandia
Szef RBNZ potwierdził po przeprowadzonym przez Bank dochodzeniu, że doszło do wycieku informacji nt. cięcia stóp procentowych. Tymczasem analitycy banku stwierdzili, że rynek nie wycenia dostatecznie ryzyka związanego z możliwością cięcia stóp procentowych już na kwietniowym posiedzeniu. Jeśli chodzi o dane to Indeks PMI dla przemysłu spadł w lutym do 54,7 pkt., wobec 55,9 pkt. wcześniej, jest to najniższy poziom od 5 miesięcy.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.