Stany Zjednoczone
Zdaniem Jamesa Bullarda z FED polityka monetarna powinna być normalizowana stopniowo, dlatego FED nie powinien zwlekać z podwyżką stóp procentowych. Z kolei w opinii członka zarządu FED Daniela Tarullo, który udzielił wywiadu CNBC, nie należy oczekiwać podwyżki stóp w tym roku. Jego zdaniem byłoby to zbyt ryzykowne w kontekście utrzymujących się potencjalnych zagrożeń dla gospodarki. „Gołębi” Tarullo zaszkodził dolarowi, ale w kwestii oczekiwań, co do ruchów FED w kolejnych miesiącach nie zmieniło się wiele. Klucz może tkwić w publikacjach makro z USA, których seria rozpoczęła się w czwartek i nie była zbyt udana.
Słaba sprzedaż detaliczna w USA w środę o godz. 14:30 nie była w stanie dać pozytywnego impulsu dolarowi. Widać, że gdyby nie dobra sprzedaż samochodów we wrześniu, to dane byłyby złe lub fatalne. Sprzedaż ogółem wzrosła o 0,1% m/m (oczekiwano 0,2% m/m), a dane za sierpień zrewidowano w dół do 0,0% m/m z 0,2% m/m. Po wyłączeniu samochodów sprzedaż spadła o 0,3% m/m po rewizji do -0,1% m/m za sierpień. Ale i tak są to najsłabsze odczyty od kilku lat. Efekt? Widać było przeszacowanie terminu pierwszej podwyżki stóp – prawdopodobieństwo takiego ruchu w styczniu spadło do 40%, a w marcu do 50%. Na kwiecień 2016 r. rynek daje 54% (to dane za kontraktami FED Funds Futures notowanymi na CME). Słabsze były w środę też odczyty inflacji PPI, czyli producenckiej. Spadła ona o 0,5% m/m i 1,1% r/r, a w ujęciu bazowym o 0,3% m/m, a dane roczne wyhamowały do 0,8% r/r. Dzisiaj inflacja CPI za wrzesień, regionalne odczyty z NY i Filaldelfii za październik oraz cotygodniowe bezrobocie.
Wielka Brytania
Stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 5,4% (oczekiwano jej utrzymania na 5,5%), ale liczba wniosków od bezrobotnych wzrosła we wrześniu o 4,6 tys. (spodziewano się ich spadku o 2,1 tys.). Poniżej oczekiwań były dane nt. wzrostu wynagrodzeń średnia 3 miesięczna wzrosła o 3,0% r/r (spodziewano się 3,1% r/r), a po wyłączeniu bonusów wyhamowała do 2,8% r/r (szacowano 3,0% r/r). Dane wypadły gorzej od konsensusu, dlatego obserwowane po publikacji o godz. 10:30 odbicie funta jest nieco zastanawiające. Większe znaczenie mogą mieć aspekty natury technicznej obrona długoterminowej linii trendu wzrostowego na koszyku funta (poziom 90,50 pkt.).
Strefa euro
Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 0,5% m/m, a w ujęciu rocznym wyhamowała do 0,9% r/r. Dane są poniżej oczekiwań, ale w ujęciu r/r (szacunki 1,8%) To kolejne słabe dane ze strefy euro w ostatnich dniach, a wrzesień może być jeszcze gorszy. Euro zachowywało się w środę mieszanie traci względem zyskujących walut antypodów (AUD, NZD) oraz funta i dolara kanadyjskiego. Na drugim biegunie był dolar, frank i jen. Tak czy inaczej, wydaje się, że im bliżej posiedzenia ECB zaplanowanego na 22 października, tym więcej będzie pojawiać się spekulacji szkodzących euro, gdyż Mario Draghi nie będzie mógł przejść zupełnie obojętnie wobec systematycznie pogarszających się danych.
Chiny
Inflacja CPI wyhamowała we wrześniu do 1,6% z r/r z 2,0% r/r (prognozowano 1,8% r/r). To pierwszy spadek tego wskaźnika od 4 miesięcy. Dane PPI (inflacji producenckiej) wskazały na spadek o 5,9% r/r (zgodnie z prognozami, choć jest to już 43 miesiąc zniżek). Wydaje się jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o potencjalnym wsparciu gospodarki ze strony decydentów. Chociaż w najbliższym czasie tego typu spekulacje będą się pojawiać przed zaplanowanymi na 26-29 października obradami KC Komunistycznej Partii Chin, która będzie zatwierdzać główne elementy 5-letniego planu gospodarczego. Będą one umacniać takie waluty jak AUD czy NZD.
Nowa Zelandia
Zdaniem szefa RBNZ (Wheelera) dalsze cięcia stóp procentowych są bardzo możliwe. Największym ryzykiem według niego są obecnie obawy związane z Chinami. „Gołębie” słowa szefa banku centralnego zrównoważyły informacje tamtejszego resortu finansów, który podał, że kraj osiągnął nadwyżkę w budżecie rzędu 414 mln NZD po raz pierwszy od 2008 r. Bill English zwrócił jednak uwagę na ryzyko większego, niż prognozowane spadku przychodów w przyszłości. NZD zachowywał się w środę. dość dobrze na głównych instrumentach. Kluczowe dane nt. kwartalnej inflacji CPI jednak dopiero przed nami (czwartek późnym wieczorem).
Australia
Pojawiły się kolejne opinie zwiększające prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez RBA już na posiedzeniu 3 listopada (Westpac, Goldman Sachs). Większe znaczenie od rynkowych spekulacji powinny mieć dane makro. Złe mogą dać pretekst dla RBA, chociaż niekoniecznie jeszcze w tym roku. Dziś, o godz. 2:30 rano mieliśmy ważne dane z rynku pracy za wrzesień (stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia). Warto zaznaczyć, że dzisiaj AUD wyraźnie traci tylko wobec mocniejszego NZD.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.