Stany Zjednoczone
Według Erica Rosengrena z bostońskiego oddziału FED, spowolnienie amerykańskiej gospodarki przełoży się na ścieżkę zacieśnienia polityki przez FED. W środowym wystąpieniu powiedział, że od czasu grudniowej podwyżki stóp pojawiło się dużo złych informacji, jak niepokojące sygnały z Chin, czy też dalsze spadki cen na rynkach ropy. Mogą one sygnalizować gorszy scenariusz dla USA, co w kontekście braku wyraźniejszego odbicia inflacji, może mieć wpływ na decyzje FED. Rosengren, znany z „gołębiego” podejścia, jest kolejną osobą z FED (oprócz Dennisa Lockharta z Atlanty), która poddała w wątpliwość termin marcowej podwyżki stóp. W środę opublikowano również słowa członka FED z Dallas Roberta Kaplana („jastrzębie” podejście), który w odróżnieniu od Rosengrena, w wywiadzie udzielonym w Bloomberg TV dał do zrozumienia, że ostatnie zamieszanie na rynkach finansowych wywołane wydarzeniami w Chinach, nie powinno mieć większego wpływu na gospodarkę.
Ww. wypowiedzi pokazują rozdźwięk w opiniach, jakie napływają z FED. Z jednej strony próbuje się tonować wpływ chińskiego czynnika, z drugiej strony część członków FED daje do zrozumienia, że warto zachować większą ostrożność. Idąc tym tropem warto zwrócić uwagę, że kombinacja wydarzeń w Chinach z możliwymi działaniami FED, może stać się „zabójczą” mieszanką dla mniejszych, azjatyckich gospodarek.
Rynek dolara próbuje już ustawiać się pod piątkowe dane dotyczące produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i nastrojów konsumenckich, zwłaszcza, że dane mogą potwierdzić oczekiwania związane z odsunięciem terminu marcowej podwyżki stóp przez FED. W środę koszyk dolara odbił się od mocnego oporu na poziomie 84,05 pkt. Na wykresie ukształtowała się świeca doji, co zwiększa prawdopodobieństwo realizacji scenariusza spadkowego, którego potwierdzeniem będzie złamanie linii trendu wzrostowego widocznej od października 2015 r. W odniesieniu do EURUSD widać odbicie od rejonu wsparcia 1,0800-1,0820 i naruszenie pierwszego oporu przy 1,0865. Dziś o 9:00 rano mamy dane z Niemiec nt. szacunków rocznego wzrostu PKB w 2015 r. (mediana oczekiwań zakłada 1,6% r/r).
Chiny
Według najnowszych danych:
- nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła w grudniu do 60,1 mld USD z 54,1 mld USD – spodziewano się spadku do 53 mld USD;
- eksport zmalał jedynie o 1,4% r/r, a import o 7,6% r/r – oczekiwano odpowiednio spadków o -8% r/r i -11,5% r/r;
- Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs wymiany USDCNY na 6,5630 wobec 6,5628 dzień wcześniej oraz przywrócił płynność na rynku w Hong-Kongu, co doprowadziło do spadku stawki HIBOR z 66,8% do 8,3%.
Pozytywnie zaskoczyła również dynamika eksportu mierzona w juanie, która wzrosła o 2,3% r/r. Biorąc pod uwagę słabość chińskiej waluty ta tendencja może się teoretycznie utrzymać, jeżeli uwzględnimy konkurencyjność chińskiego eksportu. Nastroje wokół walut Antypodów, które bazują na eksporcie surowców do Chin, poprawił mniejszy spadek importu. Ogólny bilans danych (nadwyżka handlowa wzrosła do 60,1 mld USD) wypadł zatem całkiem nieźle biorąc pod uwagę dość napiętą ostatnio sytuację. Obecnie rynek będzie wyczekiwał kolejnych ważnych publikacji (poznamy je we wtorek 19 stycznia), tj. PKB za IV kwartał, grudniowe odczyty produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach.
Środowy bilans informacji z Chin to mocne wzrosty pary AUDJPY – AUD należał do jednej z najbardziej zyskujących walut (dzięki odreagowaniu surowców), a JPY najbardziej tracił (poprawa globalnych nastrojów zmniejszyła presję na umocnienie jena).
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.