Jednym z najważniejszych wydarzeń poniedziałkowego dnia była konferencja szefa ECB Mario Draghiego, w trakcie której podsumowywał on sytuację na rynku finansowym. Oto pewne szczegóły jego wystąpienia. Jego zdaniem niskie stopy procentowe są efektem słabego wzrostu. Polityka ECB była dobra, a nie jak niektórzy uważają słaba i że nie rozwiązuje problemów. Mówił też o bankach i wspomniał, że w obecnych czasach największym problemem banków jest rentowność i że jest ich zbyt dużo, a wiele z nich cierpi z powodu nadmiernego rozrostu. Mówił również, że potrzebna jest konsolidacja w sektorze bankowym. Jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą nie usłyszeliśmy zbyt optymistycznych wieści. Mario Draghi stwierdził, że ożywienie w strefie euro straciło dynamikę i nastała niepewność gospodarcza, co nie nastawia optymistycznie do nowych inwestycji. Dodał jednak zaraz, że przyczyny niskich stóp procentowych muszą być z uwagą monitorowane i bazowe założenia zawierają w sobie takie ryzyka. Szef ECB odniósł się również do kwestii Brexitu i powiedział że jego pierwsze skutki zostały opanowane i ECB będzie utrzymywać wyraźną akomodację w polityce monetarnej.
Jeżeli chodzi o poniedziałkowe dane to nie było ich wiele. Mile zaskoczyły dane z rynku nieruchomości z USA. Z prognozowanych 600 tys. sprzedanych nowych domów odczyt wskazał, że było ich 609 tys.
Przeanalizujmy tymczasem wykres pary EURUSD.
Przez słabość dolara, którą obserwujemy już od pewnego czasu, czyli od ogłoszenia decyzji odnośnie stóp procentowych, byki są w kontrofensywie i pną się w kierunku poziomu 1.13. Być może nie uda im się tego poziomu ceny zdobyć i przemówienie Mario Draghiego, które było bardzo gołębie będzie tą kropką nad i. Widzimy jednak na wykresie, że na przemówieniu para przetestowała ważną strefę oporu 1.1270-1.1290, gdzie zaobserwowaliśmy silną obronę. Wkrótce rynek powinien przypomnieć sobie o stopach procentowych i bardzo możliwe, że wróci do spadków. Krótkoterminowo para ta znajduje się w wąskim przedziale konsolidacji. Kluczowymi poziomami cenowymi na które należy zwracać uwagę to przedział 1.1120 (ostatni dołek cenowy) oraz 1.1290 (szczyty) Najbliższy opór to strefa 1.1270-1.1290, natomiast wsparcie strefa cenowa 1.1190-1.1210.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.