FED nie zaskakuje

0
599

FED nie zaskakujeDzisiejsza decyzja i komunikat FED nie odbił się na rynku większym echem. Rynek nie dowiedział się dziś niczego nowego, co mogłoby mieć istotny wpływ na notowania dolara. W komunikacie sporządzonym przez FOMC możemy przeczytać m.in. o tym, że w najbliższym czasie inflacja będzie spadać, chociaż jej średnioterminowa tendencja powinna zbliżać ją do celu na poziomie 2%. Podkreślony został również pozytywny efekt spadku cen ropy, który zwiększy siłę nabywczą gospodarstw domowych. Rynek pracy został oceniony jako silny i to on, jako drugi mandat FEDu, będzie teraz głównie brany pod uwagę przy ocenie sytuacji gospodarki USA oraz jako czynnik mogący wpływać na wzrost inflacji.

FED nie zaskakuje

Rysunek 1. Analiza techniczna, TNOTE, W1, 28.01.2015

Ton oświadczenia FED, poprzez ponowne użycie sformułowania o „byciu cierpliwym” podwyższaniu stóp, wydaję się być nieco gołębim, jednak w tym momencie to bodziec ze strony EBC odrywa wciąż kluczową rolę. Widać bowiem po wzrostowej reakcji kontraktu na indeks 10-letnich obligacji USA, że rynkowe oczekiwania względem zarówno poziomu inflacji jak i podwyżki stóp maleją. Stąd też widoczna powinna być wyraźna słabość dolara, tą jednak zakrywa jeszcze słabsze euro. Spadek wartości euro oznacza bowiem prawie zawsze aprecjację dolara i odwrotnie.

Co sprawiło, że para NZDUSD znalazła się na nowych prawie 4-letnich minimach? Wyjaśnienie w dalszej części komentarza – tutaj.