Głęboka korekta na funcie brytyjskim – przed nami psychologiczna bariera cenowa

0
538

Szalony popyt na GBP

Ostatnie tygodnie na wykresie GBPPLN to ewidentny trend wzrostowy. Właściwie od początku października kurs systematycznie podążał na północ z dość płytkimi korektami. Taki stan rzeczy utrzymywał się na większości par walutowych z brytyjskim funtem. Nie może więc dziwić, iż polska waluta mocno traci w czwartym kwartale do szterlinga.

Co więcej PLN zalicza pozytywne tygodnie patrząc na wykresy par walutowych z dolarem amerykańskim, euro oraz frankiem szwajcarskim. Wrażenie robi popyt na brytyjską walutę, która na wykresie GBPPLN wyznaczyła następujące ekstrema: dołek z początku października po kursie 4,76 i wierzchołek z połowy grudnia po kursie 5,17.

Głęboka korekta na funcie brytyjskim   przed nami psychologiczna bariera cenowa

GBPPLN H4

źródło: xStation

Grudniowe schłodzenie sentymentu

Ostatnie sesje przynoszą jednak największą i najbardziej dynamiczną korektę w trendzie wzrostowym. W ujęciu bardziej lokalnym z pewnością można tam znaleźć solidne podstawy do odwrócenia tendencji. Na początek warto zwrócić uwagę na psychologiczną barierę (5,0000), która jest bardzo często przytaczana na tym rynku. Podczas dzisiejszej sesji rynek bardzo zbliżył się do wspomnianego poziomu, na którym został ukształtowany dołek na przełomie listopada i grudnia. Bardziej interesująca jest jednak strefa popytowa na wewnętrznym mierzeniu Fibonacciego 61,8%. Jest to poziom cenowy (4,9300), który w październiku stanowił bardzo silną zaporę podażową dla notowań GBPPLN-a. Patrząc na dynamikę spadków z ostatnich godzin, zniesienie ponad 50% z szerokiego swingu wzrostowego jest tutaj jak najbardziej prawdopodobne.

Głęboka korekta na funcie brytyjskim – przed nami psychologiczna bariera cenowa
5 (100%) 3
Poprzedni artykułMagia Fibonacciego na rynku FOREX
Następny artykułDane makro 18.12.2019 – inflacja CPI, zapasy ropy naftowej
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.