Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Ichimoku Kinko Hyo – co to jest?

Ichimoku Kinko Hyo – co to jest?

Co to jest Ichimoku Kinko Hyo?

Pozycje długie należy otwierać wtedy, gdy tzw. chmura Ichimoku jest w tendencji rosnącej, a krótkie, gdy jest w trendzie spadkowym. Co to oznacza w praktyce i jak działa słynna strategia Ichimoku Kinko Hyo?

Ichimoku – aktualna strategia sprzed prawie stu lat

Ichimoku to strategia inwestycyjna, z której chętnie korzystają doświadczeni, profesjonalni traderzy operujący na rynku Forex i na różnych kontraktach CFD, ale często sięgają po nią także osoby początkujące. Strategia Ichimoku, a właściwie Ichimoku Kinko Hyo, została stworzona już przed II wojną światową przez dziennikarza japońskiego, Goichi Hosodę. Hosoda, który swe artykuły podpisywał pseudonimem Ichimoku Sanjin, bieżąco interesował się rynkiem i instrumentami finansowymi. Rezultatem jego wieloletnich badań, przy których współpracował także z całym zespołem fascynatów rynków finansowych, jest opublikowana w 1969 roku książka, w której zawarł on innowacyjną metodę analizowania wykresów. Ichimoku Kinko Hyo uznawana jest za jedną z trudniejszych, ale co najważniejsze – wciąż aktualnych i działających metod inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, że rynek nieustannie podlega zmianom i fluktuacjom, uniwersalność stworzonej przez Goichi Hosodę Ichimoku Kinko Hyo jest godna podziwu.

Do czego służy strategia Ichimoku Kinko Hyo?

Ichimoku jest technicznym sposobem na analizowanie wykresów. W ramach tej strategii trader skupia się na podążaniu za istniejącym trendem. W języku japońskim słowo ichimoku oznacza „jedno spojrzenie. Nazwa ma odzwierciedlać podstawą funkcję strategii – ocenę, czy dany instrument w ogóle znajduje się  w trendzie, a następnie, jeśli tak, to jaki to jest trend (wzrostowy, spadkowy, horyzontalny). Ocena ta pozwala na dostrzeżenie na wykresie sygnałów kupna i sygnałów sprzedaży. Ichimoku składa się z pięciu narzędzi analizy technicznej – Chikou span, Senkou span A i B, Tenkan sen, Kijun sen. Linie te wyznaczają na wykresie obszary, który potocznie określa się chmurami (chmury Ichimoku). Samą strategię Ichimoku także określa się często „strategią chmur”.

Analiza poszczególnych linii Ichimoku

W strategii Ichimoku Kinko Hyo linie Senkou span A i Senkou span B są dwiema średnimi, z czego pierwsza („A”) jest szybsza od drugiej co powoduje, że często krzyżują i przeplatają się między sobą na wykresie. Gdy Senkou Span A jest powyżej linii Senkou Span B, to uznaje się istnienie trendu wzrostowego. W odwrotnej sytuacji występuje trend spadkowy.

Z kolei linia Tenkan-sen jest średnią kroczącą, ale badającą minima i maksima cenowe z ostatnich 9 okresów. Linia ta pomaga przy określaniu sygnałów kupna i sygnałów sprzedaży. Linia Kijun-sen służy do wyznaczania momentum i także pokazuje średnią z minimów i maksimów cenowych, ale z większego horyzontu czasowego – z 26 okresów. Ichimoku składa się także z ostatniej linii, Chikou Span – jest ona przesunięta 26 okresów wstecz i podąża regularnie za ceną. Chikou Span to linia opóźniona. Dzięki jej analizie można w łatwiejszy sposób dostrzec występujące na wykresach poziomy wsparcia i poziomy oporu.

Sygnały sprzedaży i sygnały kupna – najważniejsza interpretacja Ichimiko

Samo rozumienie działania Ichimoku nie przyczyni się jeszcze do odnoszenia sukcesów inwestycyjnych. Konieczna jest umiejętność interpretacji generowanych przez cenę sygnałów. Uważa się, że gdy Chikou Span występuje powyżej ceny, występuje sygnał sprzedaży (dobry moment na otwarcie pozycji krótkich). Gdy ta sama linia jest poniżej ceny, to warto w takiej sytuacji kupić lub zamknąć stratną pozycję krótką.

Co to jest formacja potrójnego dna?

Live