Inicjacja QE – rentowności obligacji zdecydowanie w dół

0
461

Inicjacja QE – rentowności obligacji zdecydowanie w dółDzisiejszy dzień zostanie w historii bankowości zapamiętany jako ten, w którym EBC (pośrednio) rozpoczęło program luzowania ilościowego w Strefie Euro. Poprzez obniżenie długoterminowych stóp procentowych europejskie władze monetarne chcą pobudzić do wzrostu inflację i w tym celu z rynku wtórnego skupowane są obligacje rządowe krajów członkowskich. Podział wartości skupionych z danego kraju obligacji jest z góry ustalona, jednak ma ona zgadzać się dopiero na koniec września 2016 roku. W comiesięcznym skupie o wartości 60 mld ten podział może natomiast być dowolny i zależeć będzie od uprawnionych organów władzy.

Inicjacja QE – rentowności obligacji zdecydowanie w dół

Znacząco dziś na wartości zyskują niemieckie papiery skarbowe, a tym samym ich rentowności mocno spadają. Im dalszy termin zapadalności obligacji tym mocniej ich rentowności obniżyły się i tak np. 5-latków spadła o 3 pb., natomiast już 10-latków o 7 pb., a 20-latków 8 pb. Inwestorzy tracą już pożyczając pieniądze niemieckiemu rządowi do 6 lat, a nawet te obligacje o terminie wykupu za 30 lat nie przynoszą choćby skromnego 1% zysku.

Intrygujące dane natomiast w weekend napłynęły z Chin, gdzie dynamika eksportu wzrosła do 48%! Co oznaczają te dane? Zapraszamy do dalszej części komentarza – tutaj.