Komentarz makro i kalendarz na piątek 12.12.2014

0
456

Zakończyła się druga runda aukcji programu Targeted LTRO przeprowadzonego przez EBC, mającego na celu dostarczenie długoterminowych pożyczek o niskim oprocentowaniu dla sektora bankowego. Wynik aukcji to 129,84 mld euro i łącznie taką sumę otrzyma 306 banków. Jest to rozczarowujący wynik, chociaż lepszy niż we wrześniu, kiedy 255 banków zgłosiło zapotrzebowanie jedynie na 86,2 mld. Jak to wpłynie na bilans EBC? Nieznacznie. Po pierwsze sama kwota nie jest taka jak w początkowych założeniach Europejskiego Banku centralnego (około 400 mld w dwóch pierwszych runach), po drugie wrześniowa aukcja pokazała, że spora część banków wykorzystuje te pożyczki do zrolowania długu (uzyskując jego niższe oprocentowanie).  W taki sposób szybkie osiągnięcie sumy bilansowej na poziomie 3 bln euro (obecnie 2  bln) jest praktycznie niemożliwe bez rozszerzenia skali skupu papierów wartościowych z rynku. Można zatem oczekiwać,  że EBC chcąc pobudzić oczekiwania inflacyjne jak najszybciej wykona taki ruch, pod który niejako już przyszykował sobie grunt. Pytaniem pozostaje, co będzie skupować? Na tą odpowiedź będzie trzeba poczekać prawdopodobnie przynajmniej do stycznia.

Komentarz makro i kalendarz na piątek 12.12.2014Rysunek 1. Bilans EBC

W Stanach natomiast mamy kontynuację festiwalu bardzo dobrych danych. Dzisiaj pozytywnie zaskoczyła sprzedaż detaliczna, która jako rośnie rośnie w tempie 5,1% r/r. W samym listopadzie zwiększyła się o 0,7%, a jej bazowa wersja o 0,5%, co w obu przypadkach jest znacznie lepiej od konsensusu rynkowego (odpowiednio 0,4 i 0,1%). Dane mogą pomóc w dolarowi w zakończeniu obecnej korekty, a oczekiwania względem oświadczenia FOMC w przyszłym tygodniu rosną jeszcze bardziej.

Największym zaskoczeniem natomiast dzisiaj była decyzja Banku Norwegii, która osłabiła norweską koronę względem dolara o ponad 1300 pipsów! O tym w dalszej części artykułu. Zapraszamy – tutaj.
Komentarz makro i kalendarz na piątek 12.12.2014