Możliwe scenariusze na franku szwajcarskim – ile powinien być wart CHF w najbliższych dniach?

0
790

Listopad na franku szwajcarskim

Listopadowe minima wyznaczyły najniższy poziom na parze walutowej CHFPLN od 3-4 miesięcy. Rynek dość szybko odreagował z obszaru 3,8500 i po trzech tygodniach utrzymuje się ponad tą strefą low. Swing wzrostowy z pierwszej połowy listopada, wypełnił strefę ZZB na poziomie cenowym 3,9500. Poziom ten stanowił opór również w oparciu o mierzenie 50% z październikowego swingu spadkowego.

Na poniższym wykresie widzimy dynamiczną reakcję na wspomnianą strefę podażową, która nadal pozostaje aktualna na rynku CHFPLN-a. W ostatnich dniach jednak, zmienność na tej parze walutowej jest znacząco rozczarowująca. Biorąc pod uwagę dość wysoki spread, typowe zagrania sesyjne nie mają większej opłacalności z uwagi na koszty transakcyjne.

Możliwe scenariusze na franku szwajcarskim   ile powinien być wart CHF w najbliższych dniach?

CHFPLN H4

źródło: xStation

Oczekiwane scenariusze

Patrząc na obszar poniżej obecnej wyceny CHFPLN-a, uwagę zwraca przede wszystkim zaznaczony zielonym poziomem kurs 3,8850. Na przełomie października i listopada, poziom ten stanowił bardzo silne wsparcie dla notowań. Pojawiły się tam bowiem 3-4 dominujące reakcje sprzedających, którzy przez kilkanaście sesji dominowali na rynku. Dlatego też strefa oporu nacechowana jest silną biegunowością, co zwiększa jej potencjał techniczny.

Na tą chwilę czekamy na powrót zmienności  z tendencją lokalnych spadków. Poziomy ZZB są bowiem bardzo często wypełniane przez notowania, przez co należy je interpretować podobnie do luk cenowych. Przy takim scenariuszu może pojawić się potencjalna okazja transakcyjna po kursie 3,8850 lub w pobliżu tego obszaru. Interwałem decyzyjnym powinien tu być wykres świecowy H1-H4.

Poprzedni artykułRipple duże wahania ceny. Czy inwestorzy wytrzymają presję?
Następny artykułDane makro 27.11.2019 – zapasy ropy naftowej, PKB
Michał Król
Zawodowy trader i analityk rynków walutowych i akcyjnych. Uczestnik wielu konferencji branżowych i laureat konkursów inwestycyjnych/tradingowych w Polsce. Blisko 10 lat doświadczenia w handlu na rynkach finansowych. Łączy analizę fundamentalną, która odpowiada na pytanie „co kupić/sprzedać?” z technikami Fibonacciego, które wskazują odpowiedni moment do działania. Posiada szeroki zakres analizowanych instrumentów w handlu średnioterminowym – waluty, indeksy, surowce, akcje polskie i zagraniczne oraz wąskie grono najbardziej technicznych walorów do tradingu intraday. Odnoszący sukces trader musi być racjonalny, analityczny, zdolny do kontrolowania emocji, praktyczny i nastawiony na zysk.