Niemcy przygotowani na wyjście Grecji ze Strefy?

0
468

Niemcy przygotowani na wyjście Grecji ze Strefy?Koniec tygodnia upływa na rynkach finansowych bardzo nerwowo, gdyż inwestorzy z niecierpliwością czekają na wynik dzisiejszego spotkania Eurogrupy, na którym podjęta zostanie decyzja w sprawie dalszego programu pomocowego dla Grecji. Tymczasem na rynek napływają bardzo sprzeczne informacje jak np. ta, z której dowiadujemy się, że rzekomo Niemcy przygotowują się na Grexit, czyli wyjście Grecji z unii monetarnej. Pomimo, iż w dużej mierze takie wiadomości mają propagandowy charakter to reakcja indeksów giełdowych była znaczna, co widać na poniższym wykresie (czerwona linia DAX30 – zobacz analizę techniczną).

Niemcy przygotowani na wyjście Grecji ze Strefy?

Rysunek 1. Reakcja wybranych walorów na rynkową informację

Zupełnie inną wypowiedź można było usłyszeć z ust przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker’a, który oświadczył, że „wyjście Grecji ze Stefy Euro nie wydarzy się”.

Aktualnie planowane spotkanie opóźnia się, co skutkuje wzrostami pary EURUSD. Możliwe, że inwestorzy odbierają to jako sygnał, w którym przedstawiciele danych państw ustalają szczegóły ugody (sam fakt jej zawarcie jest pozytywny dla euro).

Z Kanady natomiast napłynęły najgorsze dane od czasu kryzysu finansowego. O tym w dalszej części komentarza – tutaj.