Poniedziałkowy handel ubiegł pod znakiem korekty i realizacji zysków po ogłoszeniu wygranej Emmanuela Macrona we francuskich wyborach prezydenckich. Większość głównych parkietów znajdowała się dziś pod presją sprzedających, a w Europie najwięcej, bo aż niespełna 1%, tracił francuski CAC 40. Notowania EURUSD po otwarciu po weekendzie powyżej poziomu 1.10 zniżkują i zmierzają w kierunku 1.09. Wspólna waluta w ubiegłym tygodniu umacniała się w związku z oczekiwaną wygraną proeuropejskiego kandydata w wyborach prezydenckich i w tym momencie mamy do czynienia z realizacją zysków.
Ciekawie w dniu dzisiejszym prezentowały się notowania ropy, które po bardzo dobrym otwarciu, przez większość dnia znajdowała się pod presją sprzedażową i spady nawet poniżej 46 USD za baryłkę WTI. O ile notowania ropy naftowej pozostawały dziś pod wpływem sytuacji na rynku akcyjnym, to jednak w trakcie sesji pojawiły się komunikaty, które potencjalnie mogły poprawić sytuację na tym rynku. Arabia Saudyjska oraz Rosja zasygnalizowały możliwość wydłużenia limitów produkcyjnych na 2018 rok, co jest dowodem determinacji czołowych producentów w doprowadzeniu do zbilansowania się rynku ropy. Decyzja miałby być już podjęta na szczycie 25 maja, po którym rynek szeroko spodziewa się wydłużenia limitów produkcyjnych na drugą połowę roku, w takim tonie wypowiadał się dziś również saudyjski minister ds. ropy. Rosyjski minister ds. energii Aleksander Novak oznajmił z kolei, że kilka możliwości jest obecnie dyskutowanych. Wydaje się, że 24 kraje, które przystąpiły do porozumienia ograniczającego produkcję maja świadomość, tego, iż wybicie notowań ropy na wyższe poziomy będzie możliwe jedynie w przypadku bardziej zdecydowanych działań. W momencie, gdy dalej wzrasta aktywność amerykańskich producentów, a zapasy ropy w globalnej gospodarce utrzymują się w dalszym ciągu na wysokim poziomie, samo wydłużenie limitów produkcyjnych może być niewystarczające. Wśród innych możliwości znajduje się również silniejsze ograniczenie produkcji w drugiej połowie roku. Bez względu na to jaki sposób działania przyjmą kraje OPEC oraz Rosja taki rozwój wydarzeń mógłby doprowadzić do szybkiego wzrostu notowań ropy w kierunku ostatnich szczytów w okolicach 55 USD za baryłkę WTI. Po drodze jednak do wypełnienia silny układ AB=CD w okolicach okrągłego poziomu 50$.
Ropa WTI interwał H4
Na rynku walutowym dobrze prezentował się dziś dolar amerykański, który zyskiwał wobec większości głównych walut. Dzisiejsza aprecjacja USD związana jest z jednej strony z realizacją zysków na euro po drugiej turze francuskich wyborów prezydenckich (dolar najmocniej dziś zyskuje wobec europejskiej bezpiecznej przystani jaką jest frank szwajcarski), ale i widać jeszcze wpływ dobrych danych z rynku pracy za kwiecień, które wpisują się w scenariusza czerwcowej podwyżki stóp procentowych przez FED.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.