Dziś w kalendarzu mieliśmy wiele odczytów PMI jak dotąd Niemcy i Francja pokazały wyraźnie lepsze od oczekiwań odczyty możemy więc wychodzić z założenia że nie są one dziełem przypadku. Ożywienie widać także w największej gospodarce strefy euro czyli w Niemczech. Co za tym idzie otrzymaliśmy znakomity odczyt PMI dla przemysłu oraz usług z całej strefy euro, a to otwiera nowe perspektywy już bardziej różowe dla gospodarek Strefy Euro.
Odczyty te są barometrami dla przyszłego rozwoju gospodarki i wróżą dobrze gospodarce Strefy Euro.
PMI przemysłu oraz usług dla Niemiec, Francji oraz Strefy Euro. Wykres serwis Bloomberg.
Wzrost PMI oraz PKB źródło Eurostat
Uwaga rynków jednak podobnie jak wczoraj skupia się na kwestiach działań administracji prezydenta D. Trump’a i republikańskim konflikcie w zakresie reformy systemu ochrony zdrowia. Kluczowe głosowanie będzie mieć miejsce dziś w okolicach 19-21, a prawdopodobnie sesja w Europie może minąć pod znakiem niewielkiej aktywności inwestorskiej i wyczekiwania. Wydaje się, iż inwestorzy zakładają, ze skoro administracja ma taki problem z zastąpieniem Obamacare->Trumpcare będziemy obserwować wzrost niepewności w zakresie przeforsowania sygnalizowanych wcześniej innych reform np. podatkowej i spadek apetytu do ryzyka a ucieczkę w tzw. save heaven czyli w bezpieczne aktywa jak złoto JPY albo CHF.
By uchwalić poprawki potrzebnych jest 215 głosów. Republikanie w jesiennych wyborach uzyskali 224 mandaty, czyli mają większość w Izbie Reprezentantów, jednak około 30-40 nadal nie jest zdecydowanych czy poprze poprawki gabinetu Donalda Trumpa. Obawiają się oni przede wszystkim wzrostu liczby osób nieobjętych systemem, a także do zwiększenia się kosztów ubezpieczeń. Liderzy partii wnieśli swoje poprawki, aby przekonać niezdecydowanych, ale czy to wystarczy okaże się dziś wieczorem
Głosowanie przeciąga się już od wczoraj miało dojść do decyzji w kongresie jednak część umiarkowanego skrzydła republikańskiego wyłamała się i zgłosiła zastrzeżenia do projektu reformy. W przypadku gdyby dziś poszło wszystko zgodnie z planem, to za jakieś 2 tygodnie ustawą zajmą się Senatorowie (tu również Partia Republikańska zdobyła większość – 51 mandatów). Tu sprawa powinna pójść już szybciej (choć dużo zależy od tego jak zagłosuje Izba Reprezentantów), tak aby w połowie kwietnia mogło dojść do jej podpisania przez Prezydenta.
Co tak naprawdę da zmiana systemu Obamacare? Aby Donald Trump mógł zrealizować swoje plany (przede wszystkim obniżki podatków) potrzebuje dodatkowych środków w budżecie, a te może mu zapewnić likwidacja Obamacare. To test swoisty skuteczności administracji Donalda Trumpa. Do momentu ogłoszenia wyniku na rynkach będzie królowała niepewność a efekt końcowy zobaczymy dopiero w następnym tygodniu. Należy pamiętać że rynki finansowe dały prezydentowi USA kredyt zaufania i w oczekiwaniu na spełnienie obietnic wyborczych zostało wpompowane w rynek finansowy ponad 2.2 mld USD od czasu wyborów.
Jak ważne jest zniesienie powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych czyli Obamacare i zamiana na Trumpcare, aby sfinansować obniżkę podatków widzimy na na powyższym diagramie. Wielkim wygranymi tej reformy będą ubezpieczenia zdrowotne oraz sektor medyczny gdzie w przypadku jej przepchnięcia przez kongres zaobserwujemy w najbliższym czasie olbrzymi wzrost wartości spółek tego sektora na indeksach.
Z ważniejszych wydarzeń na dziś na które powinniśmy zwrócić uwagę to godz. 13:30 (USA) – Zamówienia na dobra trwałego użytku, 13:45 (USA) – Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans), 14:05 (USA) – Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard), 14:45 (USA) – Indeks PMI dla przemysłu, indeks PMI dla usług.
Przyjrzyjmy się wykresowi EURUSD
Na parze EURUSD znajdujemy się w strategicznie ważnym miejscu, które powinno przesądzić o kierunku dalszego średnioterminowego trendu. Cena cały czas nie może sobie poradzić z poziomem 1.0830. Dopóki cena będzie znajdowała się w okolicach 1.0790 – czyli grawitacji formacji harmonicznej nietoperza – para ma szanse na spadki. Warunkiem powrotu do spadków jest trwałe zejście poniżej 1.0790 oraz wieczorne głosowanie w kongresie które przesądzi o dalszym kierunku. Bardzo możliwe jest dziś drugi test podwójnego szczytu cenowego w okolicach 1.0820-1.0830
Jeżeli chodzi o interwał H1 cena porusza się w prostokącie wzrostowym wyjście powyżej mocno podwyższy szansę do dalszych wzrostów. Będzie to też sygnał że formacja harmoniczna nietoperza została zanegowana i cena opuściła wpływ jej grawitacji. Zejście poniżej 1.07902 i trwałe utrzymanie poniżej tego poziomu cenowego będzie sygnałem dla podaży i aktywacji zleceń inwestorów spekulujących pod mocnego dolara. Ten stan jednak nie powinien utrzymać się długo i w średnim terminie zobaczymy powrót do słabego dolara.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynik.