Na interwale H1 pary walutowej EURGBP widoczna jest w ostatnim czasie reakcja wzrostowa. Wybity został ostatnio współczynnik 61.8% w okolicach okrągłego poziomu 0.85000. Na tym rynku może nastąpić bardzo ciekawa techniczna sytuacja, która spowoduje większe zainteresowanie kosztem pary GBPUSD (warto pamiętać o korelacji ujemnej). W przypadku dalszych wzrostów jest szansa na powstanie wewnętrznych formacji harmonicznych. Na bazie tych formacji, może nastąpić dystrybucja podaży. Tak prezentują się potencjalne struktury:
- Pierwszy wariant dotyczy układu Leonarda, którego zakończenie (zniesienie 78.6%) wypada okolicach kursu 0.85210;
- Drugi scenariusz zakłada test formacji Nietoperza, której punkt końcowy znajduje się na współczynniku 88.6%, w pobliżu poziomu cenowego 0.85450.
W momencie gdy rynek będzie zbliżał się do opisanych wyżej układów, może nastąpić markowanie ceny (sztuczny popyt), w celu wystraszenia niedoświadczonych traderów.
EURGBP, interwał H1
Jeżeli nastąpi odreagowanie w postaci spadków, na interwale H1 może powstać po raz kolejny geometryczna korekta pędząca, na bazie której istnieje szansa na aktywację popytu i kontynuację wzrostów. W przypadku wybicia nowych szczytów, należy zaktualizować położenie ostatniego prostokąta, aby jego podstawa posiadała aktualne położenie na wykresie.
Na ten moment zakończenie zielonego układu geometrycznego wypada w okolicach kursu 0.84400. Dodatkowymi potwierdzeniami tej struktury jest współczynnik 38.2% oraz istotna zielona strefa ZZB (zasady zmiany biegunów).
Przed testem tych geometrii może nastąpić markowanie ceny (sztuczna podaż), w celu wystraszenia niedoświadczonych traderów.
EURGBP, interwał H1
Nie należy zapominać także o dzisiejszych ważnych danych dla funta brytyjskiego. O godzinie 10:30 poznamy obecne wartości (kwartalne i roczne) wskaźnika PKB. To bardzo ważne odczyty makroekonomiczne mające niebagatelny wpływ na zachowanie par walutowych z GBP. W przypadku lepszych danych od prognoz (kwartalnych: 0,5%; rocznych: 2,3%) może nastąpić umocnienie funta brytyjskiego, co sprzyjać będzie spadkom na EURGBP. A to zwiększy prawdopodobieństwo powstania zielonej geometrycznej korekty pędzącej. Jeżeli dane będą gorsze od konsensusu, to wpłynie to negatywnie na GBP. Zwiększy się prawdopodobieństwo dalszych wzrostów i powstania wewnętrznych formacji harmonicznych. Warto również mieć na uwadze, że odczyty mocno odbiegające od prognoz mogą zaskoczyć rynek i traderów, to natomiast spowoduje zwiększoną zmienność na rynku. Następstwem tego będą znaczne zmiany w notowaniach i układy techniczne z niższych interwałów czasowych mogą zostać zanegowane.
Zapamiętaj!
Analiza fundamentalna bardzo często idzie w parze z analizą techniczną.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.