Japonia
Bank Japonii nie zmienił głównych parametrów polityki monetarnej na kwietniowym posiedzeniu. W dalszym ciągu bank planuje rozszerzać bazę monetarną o 80 bln JPY co roku. Jeden z członków BoJ- Kiuchi złożył natomiast wniosek, aby baza rosła w tempie 45 mld JPY rocznie, jednak nie spotkało się to ze wsparciem większości. Jak na razie działania Banku Japonii nie przynoszą zamierzonych skutków. W dalszym ciągu obserwowany jest spadek cen i usług konsumentów, a cel inflacyjny na poziomie 2,0% oddala się. Z tego względu część uczestników rynku oczekuje, że być może Bank Japonii zdecyduje się na kontynuację stymulacji gospodarki. Jak na razie jednak Kuroda jest pewien, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty już w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Stany Zjednoczone
Na parze EURUSD sytuacja pozostaje dość stabilna w oczekiwaniu na publikacje notatek z marcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Warto przypomnieć, że Fed usunął wówczas zwrot odnoszący się do „cierpliwości” w normalizacji polityki pieniężnej, obniżając równocześnie projekcje dotyczące kształtowania się stóp procentowych. Retoryka Fed była jednak mniej jastrzębia niż spodziewał się tego rynek, co przełożyło się na na korektę na dolarze. Janet Yellen zakomunikowała bowiem, że Fed nie zamierza być niecierpliwy w podejmowaniu decyzji o zacieśnianiu polityki monetarnej, a tempo dalszych podwyżek stóp procentowych pozostanie jednak stopniowe. Intersującą kwestią będą wszelkie zapisy dotyczące siły waluty amerykańskiej w ostatnich miesiącach oraz kwestia perspektyw dla amerykańskiej gospodarki. Podczas ostatniego posiedzenia Fed zaznaczył bowiem, że będzie ostrożniejszy w ocenie koniunktury w USA.
Strefa Euro
Opublikowane w środę dane z Niemiec dotyczące zamówień przemysłowych rozczarowały. Zamówienia skorygowane o wpływ czynników sezonowych nieoczekiwanie spadły w lutym o 0,9% w ujęciu miesięcznym, wobec oczekiwanego wzrostu o 1,5%. Nie miało to jednak większego wpływu na notowania euro. Być może silna rewizja w górę danych za styczeń zniwelowała negatywny odczyt. EURUSD w środę lekko zwyżkowało w oczekiwaniu na publikacje danych o sprzedaży detalicznej w strefie euro w marcu. Dane były zgodne z konsensusem rynkowym, jednak wartości za luty zostały zrewidowane w dół.
Szwajcaria
Zgodnie z danymi opublikowanymi w środę marzec był kolejnym miesiącem, gdy deflacja w Szwajcarii pogłębiała się. W tym miesiącu indeks cen konsumenckich (CPI) ukształtował się na poziomie -0,9% r/r, po tym jak w lutym było to -0,8%, a w styczniu -0,5%, o czym poinformował w środę szwajcarski urząd statystyczny. Jest to najgłębsza deflacja od czerwca 2012 roku. Sam odczyt okazał się jednak i tak wyższy od oczekiwań, gdyż rynek szacował spadek CPI nawet do -1,3% r/r. Równocześnie dość widocznym jest, iż aktualne pogłębienie deflacji ma związek z odpuszczeniem cap’a na EURCHF, co przyniosło wzrost wyceny CHF na większości zestawień.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.