Stany Zjednoczone
Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wśród tzw. amerykańskich primary dealers (banków, które mają prawo przeprowadzania transakcji bezpośrednio z FED), aż 13 z 19 ankietowanych oczekuje podwyżki stóp już we wrześniu. Niemniej polowa z nich spodziewa się, że będzie to jedyny ruch w tym roku (w tym względzie odsetek ankietowanych poszedł w górę). Ankieta primary dealers jest ciekawa o tyle, że nie jest nazbyt optymistyczna dla dolara, gdyż większe znaczenie od terminu pierwszej podwyżki stóp powinien mieć przebieg całego cyklu – im odstępy pomiędzy decyzjami będą dłuższe, tym będzie miał on bardziej łagodne nachylenie, co przynajmniej teoretycznie wcale nie musi być mocnym argumentem dla dolarowych byków.
Szef Fed z Atlanty Dennis Lockhart wygłosił w środę mowę otwierającą na konferencji biznesowej, ale jej tekst nie zawierał wiele aspektów interesujących rynki finansowe. Lockhart zaznaczył, że USA doświadczają wyraźny sukces w ograniczeniu bezrobocia, a stopa bezrobocia w USA jest lekko powyżej stanu pełnego zatrudnienia. Piątkowe dane z rynku pracy wpisały się w przeciętną i nie mogą stanowić argumentu przechylającego szalę za wrześniową podwyżką.
Strefa Euro
Grecki minister finansów przyznał po spotkaniu z przedstawicielami MFW, Komisji Europejskiej, ECB i ESM (Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego), że jest dużym optymistą, co do szans na zawarcie porozumienia dotyczącego trzeciego programu pomocowego na kwotę 86 mld EUR jeszcze w tym tygodniu. Pojawiają się spekulacje, że wstępna wersja może zostać podpisana już we wtorek, a Eurogrupa mogłaby zebrać się w tej sprawie 14 sierpnia. Grecy liczą na to, że pierwsza rata zostanie przekazana przed 20 sierpnia, kiedy to przypada 3,5 mld EUR płatności wobec ECB.
W przypadku Grecji wiele rzeczy rozbija się o tzw. szczegóły. Nadal nie wiadomo jaki będzie udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego w programie – wcześniej przedstawiciele tej instytucji wyrażali spore obiekcje odnośnie kształtu reform i ich powodzenia (byli też za darowaniem Grekom sporej części zadłużenia). Otwarta pozostaje też kwestia legislacyjna – akceptacji ustaleń przez niemiecki Bundestag (będzie trudniej, jeżeli MFW spasuje, a Niemcy będą musieli wziąć większy ciężar na siebie?), a także przyjęcia kolejnych reformatorskich ustaw przez grecki parlament (w Syrizie rysuje się podział, a wsparcie daje opozycyjna Nowa Demokracja). Podsumowując, kwestia Grecji może mieć ograniczony wpływ na notowania euro w tym tygodniu, ale nie można o niej zapominać.
W kwestii odczytów makro – indeks nastrojów analityków Sentix nieoczekiwanie spadł w sierpniu do 18,4 pkt. z 18,5 pkt. w lipcu (spodziewano się 20 pkt.), co pokazuje gorszy sentyment analityków, chociaż warto go zestawić z wtorkowym odczytem niemieckiego ZEW (rynek spodziewa się odbicia do 32 pkt. z 29,7 pkt.). Poza tym w środę ważne dane nt. czerwcowej produkcji przemysłowej w strefie euro, w czwartek końcowe dane nt. lipcowej inflacji, ale kluczowy będzie piątek ze wstępnymi odczytami PKB za II kwartał.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.