Za nami dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które są całkiem pozytywne. Chodzi głównie o liczbę rozpoczętych nowych budów, która wzrosła do najwyższego poziomu od października 2007 roku. Zrewidowano też w górę dane z poprzedniego miesiąca. Teoretycznie nieco rozczarowują informacje o nowych pozwoleniach, ale w relacji rocznej wciąż widać tutaj wzrost o 7,5%, co jest poprawnym wynikiem. Te dane są pozytywne dla akcji spółek związanych z rynkiem nieruchomości, które na Wall Street ostatnio sobie nieźle radzą, lepiej od rynku jako całości.
Wydaje się, że oczekiwania związane z ewentualnym ruchem FED we wrześniu są ostatnio zbyt wygórowane. Co ciekawe nie przekłada się to na siłę dolara na wykresach, stąd też ewentualne rozczarowanie (impulsem będą dane makro?) może dać mocniejszy impuls do korekty. W naszej opini wciąż bardziej prawdopodobny jest ruch ze strony FED w grudniu.
Strefa Euro
Grecka gazeta Ekatherimini spekuluje, że premier Tsipras może przesunąć w czasie głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu, które było planowane po 20 sierpnia. Ewentualne przedterminowe wybory we wrześniu mogłyby skomplikować przyjęcie następnych ustaw, które wiążą się z wprowadzeniem koniecznych reform warunkujących przyjmowany właśnie trzeci pakiet pomocowy. Niewykluczone, że Tsipras chciałby rozpisać ewentualne wybory dopiero po terminie tzw. pierwszej rewizji procesu reform przez wierzycieli, czyli późną jesienią. Wiele będzie też zależeć od sondaży poparcia społecznego.
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble zakomunikował, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy weźmie udział w trzecim programie pomocowym dla Grecji (ostateczna decyzja jeszcze nie została zatwierdzona). Tymczasem w tym tygodniu kwestia bailoutu będzie głosowana w Bundestagu.
W najbliższym terminie ewentualna decyzja Tsiprasa przysłuży się rynkom, gdyż zdejmie ewentualne ryzyka, jakie mogłyby zaistnieć na przełomie sierpnia, a września. W dłuższym odsunie tak naprawdę problem w czasie, choć być może zwiększy szanse na scenariusz zawiązania tzw. narodowej koalicji w kluczowych głosowaniach nad reformami rząd wspiera główna partia opozycyjna, tj. Nowa Demokracja. Ewentualne głosowanie w Bundestagu nad greckim bailoutem nie powinno mieć większego wpływu, gdyż trudno o negatywne zaskoczenie.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.