Stany Zjednoczone
Kluczowym wydarzeniem środy były zapiski z lipcowego posiedzenia FED. Większość uczestników posiedzenia FOMC uważało, że warunki potrzebne do podwyżki stóp zbliżają się. Zapiski z posiedzenia, które zakończyło się 29 lipca wskazują, że zwolennicy podwyżki argumentowali, iż opóźnienie zacieśnienia polityki pieniężnej spowodowałoby wzrost inflacji lub niestabilność finansową. Mniejszość uczestników posiedzenia opowiadała się za cierpliwością wskazując, że nie ma podstaw, aby oczekiwać, iż inflacja sięgnie celu, czyli 2%, szczególnie w sytuacji mocnego dolara i spadku cen ropy.
Po publikacji „minutes” spadły rentowności obligacji USA, osłabił się dolar. Na rynku akcji inicjatywę przejął popyt. Nieoczekiwanie wydarzeniem okazało się przedwczesne opublikowanie „minutes”, co Fed uznał za naruszenie embargo.
Natomiast środowe dane o inflacji nie zaskakują siłą, ale też potwierdzają minimalną presję inflacyjną w amerykańskiej gospodarce. Całość uwagi rynku powinna skupić się na wersji bazowej, która jest pozbawiona cen żywności i paliw. Inflacja CPI-Core, liczona rok do roku, pokazuje inflację na poziomie 1,8%. Niewiele brakuje zatem do poziomu 2%, który jest pożądany przez Fed. Rynek walutowy reaguje zgodnie ze znanym schematem umacnia dolara z założeniem, iż dane przybliżają amerykański bank centralny do pierwszej od lat podwyżki stóp procentowych. Reakcje rynków akcji muszą być bardziej stonowane.
Strefa Euro
Ministrowie finansów państw strefy euro dali w środę zielone światło dla przekazania Grecji wynoszącej 26 mld euro pierwszej transzy pomocy. Podczas środowej telekonferencji ostatecznie zatwierdzili program wsparcia dla tego kraju, który ma sięgać 86 mld euro. Wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował na Twitterze, że podpisał w imieniu KE memorandum, które określa działania, jakie grecki rząd ma podjąć, by rozwiązać główne problemy stojące przed grecką gospodarką. Wcześniej tekst memorandum został przyjęty przez eurogrupę. Formalne zatwierdzenie programu pomocowego dla Grecji przez radę zarządzającą Europejskiego Mechanizmu Stabilności, czyli ministrów finansów strefy euro było możliwe po tym, gdy zgody na wsparcie dla Aten udzieliły parlamenty kilku państw strefy euro, w tym Niemiec i Danii.
Polska
W trakcie środowej sesji złoty był pod mocną presją wobec zagranicznych walut, z uwagi na słabsze krajowe dane makroekonomiczne. PLN najmocniej osłabiał się wobec CHF, co było w dużej mierze wynikiem spadków na parze EURCHF. Spadki na polskiej walucie dodatkowo podbite zostały po publikacji danych dot. produkcji przemysłowej (3,8% wobec oczek. 4,1%) oraz sprzedaży detalicznej (1,2% wobec oczek. 2,85%) za lipiec. Słabsze wskazania dodatkowo wzmocnily dyskusję dotyczącą perspektyw dla krajowej polityki monetarnej, która zainicjowana została ostatnimi wskazaniami dot. PKB. Aktualnie rynek nie oczekuje więcej podwyżek w I połowie 2016r. ale skłania się do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie lub nawet obniżek.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.