Stany Zjednoczone
Wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie FOMC w dniach 16-17 września. Rynki poznają wówczas najnowsze projekcje makroekonomiczne dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji. Następnie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen, podczas której poznamy argumenty stojące za podjętą decyzją odnośnie poziomu stóp procentowych. Rynek wycenia z niskim prawdopodobieństwem możliwość podwyżki stóp już w tym miesiącu i wydaje się, że Fed raczej nie zaskoczy. Pomimo istotnej poprawy kondycji amerykańskiego rynku pracy nie ma przekonania, że inflacja powróci do 2% celu w średnim terminie. Co więcej ostatnie zawirowania na rynkach finansowych, rosnąca niepewność odnośnie perspektyw dla światowej gospodarki oraz obawy, że powyższe czynniki mogą mieć negatywny wpływ na koniunkturę w USA, powinny przyczynić się do przesunięcia terminu rozpoczęcia cyklu normalizacji polityki monetarnej na grudzień. Ponadto, jak podkreślił jeszcze w sierpniu William Dudley, Fed będzie zwracał szczególną uwagę na nastroje amerykańskich konsumentów, a piątkowe wstępne wskazanie indeksu Uniwersytetu Michigan było słabsze niż oczekiwano. Wskaźnik spadł we wrześniu do 85,7 pkt. z 91,9 pkt. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 91,2 pkt.
Kurs EURUSD w poniedziałek, po porannej próbie kontynuacji trendu wzrostowego, został dość szybko sprowadzony w okolice odniesienia z czwartku. W konsekwencji, koszyk dolarowy stabilizuje się obecnie w okolicy 3-tygodniowych minimów. Krótkoterminowo na EURUSD w dalszym ciągu jednak znajdujemy się w trendzie wzrostowym, a strefa mocniejszych wsparć wypada pomiędzy 1,11150 USD, a 1,11720 USD. Wśród wydarzeń rynkowych warto wspomnieć, iż wedle danych CFTC miniony tydzień przyniósł po raz pierwszy od miesiąca wzrost pozycji długich na USD.
Strefa Euro
Ostatnie raporty makroekonomiczne z Europy, a szczególnie Niemiec są bardzo dobre. W ten schemat wpisuje się publikacja lipcowej produkcji przemysłowej w strefie euro, która rosnąc o 1,9% r/r wyraźnie bije oczekiwania zwyżki trzykrotnie mniejszej. Choć sama informacja jest relatywnie stara i nie odnosi się do sierpniowego zawirowania na rynkach, to jednak wskazuje na to, że europejskie ożywienie wciąż wygląda relatywnie dobrze na tle świata. To lekko pozytywna wiadomość dla giełd regionu.
Australia
W niedzielę opublikowany został zestaw danych makroekonomicznych z Chin za sierpień. Najwięcej uwagi zwracają słabe dane dotyczące produkcji przemysłowej, które zwiększają ryzyko, że chiński PKB w III kwartale nie przekroczy 7%, po raz pierwszy od czasów globalnego kryzysu finansowego sprzed kilku lat. Jednak słabe dane z Chin nie wpływają negatywnie na notowania AUDUSD.
Mimo że rozczarowujące dane z chińskiej gospodarki na ogół mają wyraźne przełożenie na wartość australijskiego dolara, to w poniedziałek notowania AUDUSD delikatnie rosły, kontynuując tym samym wzrostową tendencję z ubiegłego tygodnia. Obawy o stan chińskiej gospodarki zeszły bowiem na dalszy plan w obliczu wydarzenia tego tygodnia, tj. nadchodzącego posiedzenia FOMC. Australijski dolar był więc w poniedziałek silny słabością dolara amerykańskiego.
Taka sytuacja jednak nie musi wcale utrzymać się długo. Obawy o sytuację w chińskiej gospodarce są główną przyczyną utrzymującego się na wykresie AUDUSD długoterminowego trendu spadkowego. Warto pamiętać więc o tym, że ten trend się utrzymuje, a wzrost kursu AUDUSD póki co można traktować zaledwie jako krótkoterminową korektę wzrostową. Takie epizody w postaci dynamicznych korekt mogą się jednak zdarzać, bowiem globalni inwestorzy mają otwartą dużą liczbę krótkich pozycji na rynku tej pary walutowej, co naraża go na tzw. short-covering.
Japonia
W poniedziałek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Banku Japonii, a w trakcie wtorkowej sesji azjatyckiej poznamy decyzje odnośnie polityki pieniężnej. Wydaje się mało prawdopodobne, aby nastąpiły zmiany w parametrach polityki monetarnej. Podczas ostatniego posiedzenia BoJ nie sygnalizował możliwości zwiększenia programu iloościowego luzowania. Najprawdopodobniej jednak zarówno komunikat po decyzji, jak i konferencja prasowa z udziałem Kurody będą utrzymane w bardziej gołębim tonie, co może zaważyć na oczekiwaniach rynkowych odnośnie przyszłych działań ze strony BoJ. Być może jakieś działania będą podjęte dopiero po publikacji półrocznego raportu nt. japońskiej gospodarki i najnowszych prognoza makroekonomicznych.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.