Poranne reakcje na EURUSD w godzinie 9:00 z pewnością dla większości traderów nie są żadną tajemnicą, były też wielokrotnie wspominane w kontekście otwieranych pozycji. Kiedy rozpoczyna się sesja europejska często obserwujemy wyhamowanie ruchu oraz zwrot w kierunku przeciwnym, zwykle przy dynamicznych ruchach i znacznej zmienności. Godziny między 8:00 a 9:00 są więc świetnym momentem, by szukać potencjalnych okazji. Przy aktywnym handlu krótkich zasięgów te okoliczności sprawdzają się szczególnie dobrze.
Właśnie na bazie takiego zachowania ceny otwarte zostały dzisiejsze pozycje. Ważnym elementem w całej układance był również szerzy kontekst rynkowy M30/H1, gdzie widzimy wyraźną tendencję spadkową.
EURUSD, interwał M30
Kontekst rynkowy
Na wykresie powyżej widzimy wyraźną tendencję spadkową. Siatka fibo wskazuje na wybicie kolejnych poziomów oraz konsolidację, jaka nastąpiła w dniu wczorajszym po godzinie 16:00, kiedy kurs pierwszy raz przetestował zniesienie 78.6%. Po dokonaniu korekty nastąpiło drugie zejście, strefa wsparcia ponownie jednak wyhamowała podaż. Przy trzecim teście nastąpiło wybicie poziomu fibo wyraźnym czarny korpusem, który zamknął się poniżej. Dalej obserwowaliśmy już korektę (świeca popytowa), która z perspektywy niskich interwałów (M1/M5), przed godziną 9:00, dość dynamicznie wyciągała cenę w górę. Po otwarciu sesji europejskiej zadziałał znany motyw, którego efektem był powrót do kierunku spadkowego.
Warto dodać, że w całej tej sytuacji rynkowej nie tylko należy doszukiwać się zachowań wynikających z porannych godzin oraz rozpoczęciem sesji. Był to oczywiście bardzo charakterystyczny element, ale podobne zachowanie ceny z punktu widzenia technicznego nie jest niczym innym, jak tradycyjnym testem wsparcia –> wybiciem wsparcia –> retestem (tym razem oporu) –> powrotem do pierwotnego kierunku. Prezentuje to poniższy schemat, który ponadto nałożony został również na zachowanie ceny w tym konkretnym dzisiejszym przypadku.
Schemat S/R
wsparcie staje się oporem
Poniżej znajduje się wykres M5 z zawartymi pozycjami. Jako pierwsza zawarta została pozycja krótka po gorszej cenie (na wykresie znajduje się ona niżej). Jej otwarcie było efektem wyhamowania i wyrysowania na niskim interwale M1 formacji z górnym cieniem. Druga pozycja (wyżej) została dołożona po wybiciu w górę (wciąż przed godziną 9:00), jest to więc forma uśredniania wejść. Co ważne, należy jednak pamiętać, że następuje ono cały czas w ramach szerokiej strefy S/R, która wyznaczona została z wyższych interwałów. Takie podejście daje rynkowi przestrzeń i pozwala zachować racjonalną granicę błędu. Jednocześnie wszystkie otwierane wyżej i wyżej shorty mają w tym wypadku racjonalne uzasadnienie, ponieważ kurs nadal znajduje się w technicznie uzasadnionym miejscu i nie nastąpiło zanegowanie całego scenariusza. Na moment zrobienia screena zysk wynosił z pozycji „gorszej” 2,1 pips, natomiast z „lepszej” 4 pips. Efek końcowy na samym dole wpisu.
Niezwykle istotne w tego typu podejściu jest właściwe zarządzanie kapitałem. Należy mieć na uwadze wartość swojego depozytu, wielkość otwieranych pozycji oraz potencjalne straty, które jesteśmy w stanie w tym kontekście przyjąć. Akurat w tym przypadku strefa (w pipsach) generalnie nie była szeroka, ponieważ jej zasięg wynosił do 10 pipsów. Jednak przy wyznaczaniu technicznych stref z wyższych interwałów, często zdarzają się znacznie szersze bufory bezpieczeństwa.
EURUSD, interwał M5
Pozycje krótkie zawarte w okolicach godziny 9:00
Wejścia poprowadzone zostały aktywnie przy obserwacji interwału M1 oraz M5. Zamknięcie jednej pozycji nastąpiło nieco przed lokalnym dołkiem (który widzimy na poziomie 0.0% zielonej siatki fibo) ze względu na prowzrostową świecę (młotek z dolnym cieniem i białym korpusem). Druga pozycja została jeszcze przetrzymana i zamknięta w okolicach minimów. Ceny zamknięcia widać poniżej na statemencie.
Ostateczne wyniki z porannych skalpów na EURUSD kształtują się następująco:
Pozycja 1: +11,8 pips
Pozycja 2: +7,3 pips
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.