Stany Zjednoczone
Opublikowane w piątek dane z USA były zróżnicowane, więc trudno w nich było szukać wsparcia dla dolara. Produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 0,2% m/m nie dając miejsca do pozytywnego zaskoczenia. Lepszy od oczekiwań był odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan, który wzrósł w połowie października do 92,1 pkt. z 87,2 pkt. (prognozowano 89 pkt.). Gorsze okazały się natomiast sierpniowe dane z rynku pracy JOLTS, które pokazały spadek do 5,37 mln z 5,66 mln po korekcie w dół za lipiec. To szersza miara, na którą zwraca uwagę FED. Początek nowego tygodnia przyniósł stabilizację EURUSD w zakresie 1,1351 USD, a 1,1377 USD. Wydarzeniem jest publikacja danych dot. PKB w Chinach za III kw. na bazie, których obserwujemy wzrost m.in. AUD. Rynek zakładał, iż słabe dane stanowią czynnik, który może skłonić tamtejszych decydentów do dalszego luzowania.
Strefa euro
Wrześniowy odczyt inflacji CPI ze strefy euro nie zaskoczył, więc dane są według prognozy rynku, iż jeszcze w tym roku EBC podejmie decyzję o dalszym poluzowaniu polityki monetarnej. Sierpniowe dane o nadwyżce w handlu zagranicznym wypadły poniżej oczekiwań i gorzej niż w lipcu, więc w pewnym sensie uzupełniają to, co rynek i tak już wie i czego oczekuje.
Nowa Zelandia
Inflacja konsumencka w III kwartale wzrosła o 0,3% k/k i 0,4% r/r. To lepiej od prognoz na poziomie 0,2% k/k i 0,3% r/r. Lepsze dane nie uchroniły jednak NZD przed korektą. W piątek tracił on względem wszystkich walut, a w relacji do dolara jest najsłabszy. Na razie mamy, zatem typową realizację zysków po wcześniejszych wzrostach. Korekta może się przeciągnąć w czasie, jeżeli dzisiejsze dane z Chin będą słabe. O ile bowiem szanse na cięcie stóp przez RBNZ w końcu października są małe, to oczekiwania na taki ruch w I półroczu 2016 r. pozostają duże. Wspomniane rozczarowanie danymi z Chin mogłoby nasilić spekulacje, co do terminu już w grudniu.
Na przestrzeni tygodnia NZD umocnił się najbardziej względem AUD, SEK, USD, a najmniej w relacjach z CHF, GBP, czy JPY.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.