Stany Zjednoczone
Piątkowe publikacje były kosmetycznie nieco lepsze od oczekiwań, ale danym towarzyszyła rewizja w górę danych z dwóch poprzednich miesięcy na łączną sumę ponad 30 tys. etatów poza rolnictwem, więc raport jest generalnie lepszy od oczekiwań i wskazuje na dobrą kondycję rynku pracy. Pierwsze reakcje były jednak stonowane. EURUSD nie potrafił znaleźć kierunku, ale przewagę zdają się mieć jednak sprzedający. Akcje szukają zwyżek, ale w ograniczony sposób. Czwartkowa, przesadna reakcja rynków na komunikat EBC, utrudniała proste wycenienie raportu Departamentu Pracy. Generalnie mówiąc dane nie będą interpretowane jako wstrzymujące Fed przed podwyżką ceny kredytu w połowie miesiąca.
Ropa
Na piątkowym spotkaniu przedstawicieli OPEC w Wiedniu nie doszło do interwencji krajów kartelu na rynku ropy. Zachowanie było przeciwne: jak podają wewnętrzne źródła, OPEC podwyższył oficjalny limit produkcji ropy naftowej w kartelu z dotychczasowych 30 mln baryłek dziennie do 31,5 mln baryłek dziennie. Obecna wartość jest więc zbliżona do poziomu produkcji ropy w OPEC. Na skutek tych informacji cena ropy naftowej gwałtownie spadła. Notowania amerykańskiego surowca WTI zeszły w okolice 40 USD za baryłkę. Wniosek: Więcej ropy większa szansa na wybicie magicznego poziomu 40 USD ceny WTI na rynku.
Polska
Piątkowa sesja przyniosła umocnienie PLN wobec zagranicznych dewiz na bazie utrzymującej się niższej wyceny dolara po czwartkowym EBC. Spadkowe sygnały techniczne m.in. USDPLN zostały utrzymane skutkując w piątek ok. 2,5-gr zniżką kwotowań. Również na CHFPLN kurs powrócił poniżej bariery 4,00 PLN naśladując zachowanie pary EURCHF. W dalszym ciągu jednak na rynku widoczny jest stan podwyższonego ryzyka, po tym jak EBC nie zdołał w czwartek zwiększyć stymulacji monetarnej na miarę oczekiwań. Na fundamencie tego scenariusza obserwujemy od czwartku zniżki m.in. na krajowym długu. W szerszym kontekście piątkowe ruchy na PLN należy traktować jako korektę czwartkowego osłabienia. W nowym tygodniu inwestorzy najprawdopodobniej powrócą do tematu podwyżek stóp procentowych przez FED, co ponownie może stanowić czynnik podażowy dla walut EM.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.