Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Średnia krocząca - SMA, EMA - co to jest?

Średnia krocząca - SMA, EMA - co to jest?

Średnia krocząca – co to jest?

Średnia krocząca, SMA, EMA i inne, są bodajże najważniejszymi wskaźnikami analizy technicznej. Dzięki średnim kroczącym w bardzo łatwy sposób nawet osoby początkujące na rynkach finansowych mogą dostrzec ogólny trend danego aktywa.

Średnia krocząca – podstawowy wskaźnik analizy technicznej

Inwestorzy i traderzy od zawsze szukali sposobu na efektywne oszacowanie dalszych ruchów cen danych instrumentów finansowych. Jednym z pierwszych wskaźników analizy technicznej została słynna i występująca dziś powszechnie średnia krocząca. Po raz pierwszy spopularyzowana została przez Charlsa Dowa – twórcę tzw. teorii Dowa i między innymi Dow Jones Industrial Average.
Średnie kroczące to stosunkowo proste formuły uzyskiwane za pomocą automatycznych działań matematycznych. Ich głównym atutem jest jednak umożliwienie spojrzenia na dany instrument finansowy z bardziej ogólnej perspektywy. Dzięki średnim kroczącym możliwe staje się zobaczenie ważniejszych trendów głównych kursów, a także poziomów wsparć i poziomów oporów, tak istotnych w analizie technicznej.

Jak działa średnia krocząca?

Mechanizm działania średniej kroczącej polega na tym, że podąża ona za poszczególnych trendem na podstawie informacji o przeszłych wartościach (w przypadku np. indeksów) lub ceny obserwowanych instrumentów finansowych. Mówiąc inaczej, średnia krocząca jest wyliczana przez odpowiedni okres (horyzont czasowy) i matematyczne podzielenie go przez inną liczbę okresów. Tłumacząc, jak działa średnia krocząca w najbardziej obrazowy sposób, można założyć, że pełni ona funkcję „wygładzania” ruchów ceny, dzięki czemu dostrzegalne są najbardziej istotne ruchy.

Prosta średnia krocząca i wykładnicza średnia krocząca

Wariantów średniej kroczącej są dziesiątki, o ile nie setki. Najczęściej wykorzystywane przez inwestorów i traderów są jednak dwa rodzaje średniej – wykładnicza średnia krocząca (ang. Exponential Moving Average; w skrócie: EMA) i prosta średnia krocząca (ang. Simple Moving Average; w skrócie SMA).
Zarówno SMA, jak i EMA, są średnimi ruchomymi. Jednakże pierwsza z nich, średnia krocząca EMA, bazuje na wadze i przywiązuje większe znaczenie ostatnim cenom, niż cenom starszym z obranego przez inwestora okresu. Można powiedzieć, że SMA, chyba najpopularniejsza z tych dwóch średnich, w równy sposób traktuje starsze i nowsze dane cen z wybranego okresu.

Średnia ważona

Innym wskaźnikiem analizy technicznej jest średnia ważona (ang. Weighted Moving Average; w skrócie: WMA). WMA jest liniową średnią ważoną, której mechanizm działa w taki sposób, że dla każdej wartości cenowej znajdującej się w okresie będącym przedmiotem analizy przypisywane są wartości wagowe. Poleca się ją stosować osobom bardziej doświadczonym, które przy poprawnym ustawieniu wartości średniej mogą uzyskiwać profesjonalne rezultaty.

Czy warto korzystać ze średnich?

Analiza techniczna ma swoich entuzjastów, jak i sceptyków. W przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych wskaźników analizy technicznej ze średniej kroczącej korzystają nawet osoby, które preferują strategię „czystego wykresu” (Price Action). Warto korzystać ze średniej, gdyż pozwala ona dostrzec ważne na wykresie momenty do wejścia lub wyjścia z inwestycji.

Co to jest take profit?

Zobacz również: Szkolenia Forex

Live