Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Świeca Marubozu – ważny wskaźnik kontynuacji lub odwrócenia trendu

Świeca Marubozu – ważny wskaźnik kontynuacji lub odwrócenia trendu

Świeca marubozu – co to jest?

Świeca marubozu to jedna z ważniejszych świec japońskich, której znajomość konieczna jest do przeprowadzania skutecznej analizy technicznej. O ile świeca marubozu w trendzie wzrostowym (tzw. biała świeca marubozu) może oznaczać silną kontynuację trendu, o tyle w przeciwnym wypadku, czarna świeca marubozu w trendzie spadkowym oznaczać będzie jego kontynuację.

Świeca marubozu – jedna z najważniejszych świec japońskich

W inwestowaniu i spekulacji na międzynarodowym rynku wymiany walut (Forex), rynku surowców, indeksów czy też akcji, najważniejsza wydaje się psychologia inwestowania. Do psychologii inwestowania zalicza się także tak ważne aspekty, jak money management czy risk management. Oprócz tego jednak, analizując wahania cen i wartość danych instrumentów nie sposób nie stosować analizy technicznej, wykorzystującej świece japońskie.
Świeca marubozu charakteryzuje się brakiem knota lub cienia. Biała świeca japońska marubozu to świeca, w której wartość popytu na zamknięciu danego interwału jest najwyższa. Klasyczna czarna marubozu także nie posiada knota lub cienia i oznacza, że to wartość podaży na zamknięciu danego interwału była najsilniejsza.

Formacja świecowa a marubozu

W analizie technicznej świeca marubozu może być traktowana zarówno jako formacja jednoświecowa lub element dłuższej formacji technicznej. Jak wspomnieliśmy, białe świece marubuzu występują często w trendzie rosnącym (tzw. rynku byka). Mogą się pojawić w ramach formacji „trójki hossy” lub np. „trójki białych żołnierzy”. Adekwatnie czarne marubozu mogą występować w takich formacji analizy technicznej, jak w np. trójce czarnych kruków. Najczęściej marubozu potwierdza kontynuację danego trendu, ale czasem może też zwiastować odwrócenie trendu.

Co to jest overbalance?

Live