Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Teoria Ganna - co to jest?

Teoria Ganna - co to jest?

Teoria Ganna – co to jest?

Wachlarz Ganna, siatka Ganna czy linia magicznych 45 stopni to pojęcia wysoce abstrakcyjne, ale tworzą one niezwykły system analizy technicznej, który ponoć sprawdza się od lat.

William Gann – specyficzny twórca specyficznego sposobu patrzenia na rynek

Urodzony w 1878 roku, zmarły w 1955 roku, William Delbert Gann uchodzi obecnie za jeden z najważniejszych autorytetów giełdowych i twórców strategii inwestycyjnych. William Gann jest przy tym bodajże najbardziej kontrowersyjną osobą, która tak znacząca wpłynęła na rozwój analizy technicznej, wykorzystywanej do dnia dzisiejszego przy zawieraniu transakcji na rynku Forex, rynku kontraktów CFD, czy też na rynku papierów wartościowych.
Uważa się, ze W.D. Gann był bardzo religijną osobą. Jednocześnie posiadał najwyższy, 33 stopień wtajemniczenia w masonerii Rytu Szkockiego. Do jego zainteresowań prywatnych i badawczych należały kultury starożytnej Grecji, Egiptu, starożytna matematyka, astronomia i astrologia, meteorologia i geometria. Wpływ tych zainteresowań widoczne jest zresztą w jego publikacjach mimo tego, że traktują one przede wszystkim o dokonywaniu transakcji na rynkach finansowych.

Jeden z najbardziej utalentowanych traderów świata

Przede wszystkim Gann zasłynął jako twórca teorii, która do dziś zwie się na cześć jego imienia teorią Ganna. Gann był maklerem i aktywnym traderem, dzięki czemu doskonale rozumiał rynek finansowy w praktyce. Swoją wiedzę zawarł w takich publikacjach, jak Truth of The Stock Tape (1923), Wall Street Stock Selector (1930), How to Make Profits in Commodities (1941), czy też How to Make Profits Trading In Puts And Calls (1941).
W przeciwieństwie do wielu szkoleniowców książki Ganna poparte są jego fenomenalnymi wynikami inwestycyjnymi. W 1908 roku w przeciągu zaledwie miesiącu zdołał zwiększyć rachunek o wysokości 130 dolarów amerykańskich do poziomu aż 12 tysięcy dolarów. Kilkukrotnie w trakcie życia osiągał kilkusetprocentowe stopy zwrotu ze swoich inwestycji.

Założenia teorii Ganna

Podstawowym założeniem teorii Ganna jest przyjęcie, że każda akcja posiada własny kierunek i sposób zachowywania się na podstawie wielu czynników, a nie tylko ceny. Jednym z ważniejszych czynników dla Ganna był czas. Gann porównywał instrumenty finansowe do atomów, które – zdaniem autora – miały tendencje do przyciągania się lub odpychania. Do najważniejszych narzędzi, które stworzył w ramach swojej teorii Gann należą: linia Ganna, wachlarz Ganna i siatka Ganna. Wszystkie trwale zrewolucjonizowały analizę techniczną.

Linia Ganna i siatka

Zdaniem Ganna wyznaczenie linii pod kątem 45 stopni i dopasowanie jej do wybranego wykresu instrumentu finansowego pozwala na wyznaczenie idealnego stopnia długoterminowego trendu. Bezpośrednio z linią Ganna związane jest pojęcie siatki Ganna. To obszar, w którym poruszają się ceny, będące poza linią pod kątem 45 stopni. Punkty zwrotne na siatce to punkty, które powodują powrót do wartości 45 stopni.

Wachlarz Ganna i idealna równowaga

Jedną z technik autora jest tzw. wachlarz Ganna, który… także sprowadza się do teorii 45 stopni. Gann twierdził, że istnieje zjawisko idealnej równowagi pomiędzy czasem a ceną w sytuacji, gdy ceny poruszają się pod kątem 45 stopni. Wachlarz Ganna uwzględnia dziewięć linii trendu, funkcjonujących jako linie wsparcia i oporu oraz tworzących swym zakresem tytułowy wachlarz. Wachlarz ten ostatecznie jednak zmniejsza swą rozpiętość powracając do 45 stopni – idealnej równowagi.

Co to jest trading harmoniczny?

Live