Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Trzech Indian (three drives)

Trzech Indian (three drives)

Co to jest Trzech Indian (three drives)?

Formacja Trzech Indian to jedna z mniej znanych formacji z zakresu tradingu harmonicznego, a jej dostrzeżenie wymaga zaawansowanej wiedzy.

Formacja Trzech Indian i geometria rynku

Analiza techniczna obejmuje wiele nawet bardzo skomplikowanych narzędzi, które pozwalają na dodatkowy odczyt danych. Jednym z nich są zniesienia Fibonacciego, popularnie nazywane zniesieniami Fibo. To właśnie za ich pomocą wyznaczyć można formację Trzech Indian (Three drives).

Formacja Trzech Indian to specyficzna formacja charakterystyczna dla tradingu harmonicznego, który wykorzystuje zaawansowane metody do odczytu cen. Trading harmoniczny określa się mianem geometrii rynku, ponieważ taka metoda pozwala na dostrzeganie przestrzennych formacji technicznych. W przeciwieństwie do klasycznych formacji analizy technicznej, formacje harmoniczne nie obejmują kilku lub kilkunastu świec japońskich, lecz często nawet kilkadziesiąt (nawet na wysokich interwałach, np. dziennych). Charakterystyczny jest także wygląd formacji harmonicznych, od którego wiele z nich zaczerpnęło oficjalne nazwy – w ten sposób powstały między innymi formacje motyla i formacje nietoperza. Jak jest w przypadku formacji Trzech Indian?

Formacja ta składa się z trzech trójkątów, z czego szczyt każdego z nich jest niższy bądź wyższy od poprzedzającego. Analogicznie zachowują się dołki, czyli dolne wartości kursu czy ceny danego instrumentu w przypadku formowania się formacji. Trzech Indian może być zarówno formacją wzrostową, jak i spadkową. Kluczową zależnością do wyznaczania następnych punktów są odpowiednie wartości między wspomnianymi już zniesieniami Fibonacciego. W przypadku trendu spadkowego wartość między punktem A1 (odległością od dołka „1” do pierwszego szczytu formacji „A”) a A2 będzie wynosiła 1,272 – 1,618, co odpowiada zniesieniu zewnętrznemu Fibonacciego 127,2% – 161,8%.

Formacja Trzech Indian a odwrócenie trendu

Początek tworzenia się formacji zwiastuje kontynuację trendu krótko- bądź średnioterminowego. Jednakże już po wytworzeniu się trzech trójkątów, składających się ze szczytów i dołków, ostatni trójkąt zwiastuje odwrócenie trendu, który występował do tej pory. Jeżeli trójkąty Trzech Indian były spadkowe, oczekiwane jest wówczas odwrócenie trendu i rozpoczęcie rynku byka. Adekwatnie, jeżeli trójkąty Trzech Indian były wzrostowe, oczekiwany jest powrót do rynku niedźwiedzia.

Dzięki powyższym prawidłowościom formacja Trzech Indian może być traktowana jako formacja sygnałowa i przysługiwać się do poszukiwania odpowiednich momentów na wejście bądź wyjście z inwestycji (czy też zakup pozycji spadkowych w przypadku rynku Forex, kontraktów CFD czy kontraktów terminowych na giełdzie).

Czy warto posługiwać się tą formacją?

Podstawowym i największym mankamentem formacji Trzech Indian jest fakt, że jej formowanie się może być mocno odmienne od ustalonych wzorców na podstawie zniesień Fibonacciego. Często trudno ją także zauważyć, a samo wykorzystywanie wskaźnika Fibo należy już do bardziej zaawansowanych kwestii, raczej niedostępnych początkującym traderom i inwestorom. Ci jednak, którzy preferują trading harmoniczny, z pewnością powinni poznać tajniki formacji Trzech Indian.

Co to jest linia wsparcia/oporu?
 

Live