Od początku nowego roku nie mogliśmy narzekać na zmienność na rynkach, sytuacja w Chinach skutecznie hamowała wszelkie próby technicznego odbicia na najważniejszych surowcach, poznaliśmy kilka silnych figur ze Stanów Zjednoczonych, styczeń obfitował również w decyzję banków centralnych odnośnie stóp procentowych. To właśnie te publikacje determinują trendy na walutach, warto przyjrzeć się decyzjom banków z tego tygodnia (18-22.01.2016r.) i publikowanych po nich komunikatach, a także wystąpieniach szefów banków, których we wskazanym okresie mieliśmy aż dwa. Mimo iż zmian w wartości stóp procentowych nie doświadczyliśmy, nie zabrakło zmienności związanej z wypowiedziami szefów banków.
Bank Kanady
Większość ekonomistów wskazywało na obniżkę stóp procentowych na środowym posiedzeniu. Bank Of Canada zaskoczył i zostawił stopy procentowe na poziomie 0,50%. Sama decyzja była brana pod uwagę przez inwestorów. Jednak bardzo jastrzębie wydźwięk komunikatu po decyzji oraz jastrzębia wypowiedź Stephena Poloza doprowadziły do umocnienia CAD. Jak dowiedzieliśmy z komunikatu Rada rozpoczęła posiedzenie od sugestii obniżki ze względu na spadające ceny ropy. Jednak później stwierdzono, iż inflacja w Kanadzie oraz kurs dolara kanadyjskiego powoli dostosowują się do taniejącej ropy i podjęto decyzje o wstrzymaniu się z ewentualna obniżką. BoC zignorował zagrożenia płynące z Chin i zasygnalizował, że Kanada może się rozwijać szybciej niż wskazuje ścieżka rozwoju.
Decyzja banku Kanady była inna od oczekiwań i prognoz, warto zatem przejrzeć historycznie podobne momenty i to jak wówczas oddziaływały one na wykres, czy prowadziły do zmiany trendów czy też tylko korekt, jeżeli tak to jak wielkich.
Źródło: http://www.forexfactory.com/calendar.php#graph=62754;
[dostęp online 21-01-2016r.]
Powyższa grafika przedstawia wcześniejsze publikacje dotyczące stopy procentowej w Kanadzie, niebieskie słupki to wartość ogłoszona przez bank, natomiast obserwowane kreski to wcześniejsze prognozy. Kluczowe momenty to Grudzień 2007, Marzec 2008, Czerwiec 2008, Październik 2008, Grudzień 2008, Kwiecień 2009, Styczeń 2015, Lipiec 2015, a także omawiany styczeń 2016, w tych okresach prognozy nie zgadzały się z ostateczną publikacją. Analizując powyższe terminy z sytuacją na wykresie dochodzimy do wniosków, że odejście danych od prognozy nigdy nie było impulsem od zmiany trendu, zwykle stanowiło korektę w głównym trendzie, a czasami prowadziło nawet do wzrostu dynamiki trendu. W związku z powyższym analizowaną sytuacją należy postrzegać jako chwilowe odreagowanie rynku, trend główny powinien być zachowany, należy więc doszukiwać się momentów zakończenia korekty.
Europejski Bank Centralny
Również Mario Draghi i spółka zdecydowali się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Sama decyzja nie zaskoczyła rynku, a większość oczekiwała na konferencje prezesa Draghiego. Konferencja okazała się mega ciekawa. Draghi pochwalił program QE jednak zapowiedział, że jeśli Inflacja wciąż będzie spadać EBC uruchomi kolejne narzędzia. Prezes wypowiadał się w bardzo gołębim tonie i reakcja na parach z euro mogła być tylko jedna. W obliczu czwartkowej konferencji z niepokojem rynek będzie czekał na marcowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, gdzie jego członkowie maja solidnie przyjrzeć się sytuacji w Strefie euro i podjąć kolejne działania.
Autorem wpisu jest serwis Take Profit 24