Chcesz rozpocząć naukę tradingu na rynku FOREX i kryptowalut, ale nie wiesz jak to zrobić?
Każdy wtorek o godzinie 18:00
Wykres zbudowany na świecach Heiken Ashi nie różni się wiele od klasycznych świec japońskich. Takie wrażenie możemy odnieść w pierwszej w chwili obserwacji. Porównując dwa wykresy tego samego instrumentu finansowego, zauważymy, iż ten na świecach Heikien Ashi jest bardziej wygładzony i pozbawiony luk cenowych. Dodatkowym elementem jest usunięcie dolnych cieni z większości świec wzrostowych oraz górnych cieni z większości świec spadkowych. Heiken Ashi jest często nazywane wskaźnikiem, a do jego prezentacji/obliczenia używane są cztery wzory, w których kluczowe są wartości otwarcia, zamknięcia, maximum, minimum z dane interwału czasowego świecy.
Do traderów europejskich i amerykańskich, japońskie metody prezentacji wykresu dotarły na początku lat 90-tych. Wyparły one w duże mierze metody graficzne takie jak wykresy liniowy i słupkowy. Pomimo, że wskaźnik Heiken Ashi nie zyskał takiej popularności jak świece japońskie, wielu traderów z powodzeniem korzysta z zalet tej metody.
Oczywistą wartością metody Heiken Ashi jest wykorzystanie go do analizy wykresu na dowolnym instrumencie finansowym jak i interwale. Istotna jest znajomość kilku zasad, przede wszystkim długość korpusów świec. Zakłada się, że im większa ich długość tym siła panującego trendu jest większa. Małe korpusy wraz z dużymi cieniami są z kolei sygnałem rychłego odwrócenia trendu – sytuacja taka wygląda podobnie do okresu konsolidacji na wykresie.