Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania. Polityka Prywatności
Strona główna Wykres Heiken Ashi - co to jest?

Wykres Heiken Ashi - co to jest?

Co to jest wykres Heiken Ashi?

Wykres zbudowany na świecach Heiken Ashi nie różni się wiele od klasycznych świec japońskich. Takie wrażenie możemy odnieść w pierwszej w chwili obserwacji. Porównując dwa wykresy tego samego instrumentu finansowego, zauważymy, iż ten na świecach Heikien Ashi jest bardziej wygładzony i pozbawiony luk cenowych. Dodatkowym elementem jest usunięcie dolnych cieni z większości świec wzrostowych oraz górnych cieni z większości świec spadkowych. Heiken Ashi jest często nazywane wskaźnikiem, a do jego prezentacji/obliczenia używane są cztery wzory, w których kluczowe są wartości otwarcia, zamknięcia, maximum, minimum z dane interwału czasowego świecy.

Historia wykresu Heiken Ashi

Do traderów europejskich i amerykańskich, japońskie metody prezentacji wykresu dotarły na początku lat 90-tych. Wyparły one w duże mierze metody graficzne takie jak wykresy liniowy i słupkowy. Pomimo, że wskaźnik Heiken Ashi nie zyskał takiej popularności jak świece japońskie, wielu traderów z powodzeniem korzysta z zalet tej metody.

Jak inwestować w oparciu o wykres Heiken Ashi?

Oczywistą wartością metody Heiken Ashi jest wykorzystanie go do analizy wykresu na dowolnym instrumencie finansowym jak i interwale. Istotna jest znajomość kilku zasad, przede wszystkim długość korpusów świec. Zakłada się, że im większa ich długość tym siła panującego trendu jest większa. Małe korpusy wraz z dużymi cieniami są z kolei sygnałem rychłego odwrócenia trendu – sytuacja taka wygląda podobnie do okresu konsolidacji na wykresie.

Co to jest Analiza klasyczna?

Live