Polityczne zawirowania i próby rakietowe Korei Północnej powodują zaniepokojenie wśród inwestorów. Fakt ten przekłada się na ucieczkę kapitału do bezpiecznych aktywów, czyli przede wszystkim złota i franka szwajcarskiego. Jedną z najbardziej wyprzedawanych walut jest w tym środowisku amerykański dolar. Na złocie kontynuacja rajdu w kierunku północnym, notowania mocno przetestowały już poziom 1320 $ za uncję. W sytuacji, gdy sytuacja geopolityczna staje się coraz bardziej napięta, dalsza hossa na indeksach nie jest już taka pewna. Inwestorzy mogą nie być skłonni do nadmiernych zakupów, a rynki akcyjne poruszać się będą co najwyżej w kierunku horyzontalnym. Podwyższony poziom awersji do ryzyka przekłada się na dużą słabość notowań ropy, których próbę ratowania w dniu wczorajszym podjęli producenci ropy. Wall Street Journal powołując się na anonimowe źródło donosił w dniu wczorajszym, że Arabia Saudyjska i Rosja forsują przedłużenie o kolejne 3-miesiące limitu wydobycia ropy naftowej, co podniosło notowania WTI w dniu wczorajszym z okolic 46 USD za baryłkę. Jeśli sentyment po nocnych wydarzeniach będzie się normalizował notowania czarnego złota powinny podążać powyżej 47 USD, co dodatkowo powinien wspierać słaby dolar.
EURUSD W1
W bardzo ciekawe poziom dociera rynek głównej pary walutowej. Ten rok to zdecydowanie wyłamanie z marazmu i silny trend wzrostowy od pierwszych tygodni. Dziś wybiliśmy górą psychologiczną granicę okrągłego poziomu 1,2000. Szerokie poziomy techniczne wypadają jednak nieco wyżej co potwierdza zupełny brak podaży przy pokonywaniu 1,20. Wśród traderów średnioterminowych, uwaga powinna być zwrócona na strefę 1,2100-1,2150, gdzie wypada układ ZZB, potwierdzony clustrem Fibonacciego z szerokich mierzeń. Przy rozsądnym manewrowaniu wielkością zajmowanych pozycji, rozmiar zlecenia obronnego nie powinien być przeszkodą dla próby sprzedaży EURUSD na tych poziomach. Z drugiej strony jednak, brak jakichkolwiek oznak wyhamowania obecnego trendu wzrostowego. Jest to bardzo silny argument, aby cierpliwie poczekać na potwierdzenie technicznych poziomów przez formacje cenowe na dużych interwałach.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.