No i stało się… Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na zmianę parametrów polityki pieniężnej, czy też poziomu stóp proc., również zmiana parametrów lub decyzje nt. skupu aktywów nie zostały podjęte. Mario Draghi zaskoczył tym część uczestników rynku, która oczekiwała, że wstępne decyzje o wydłużeniu programu QE, który wygasa w marcu 2017 r. zapadną już wczoraj. Jeżeli chodzi o projekcje okazało się, że Brexit nie przeszkodził w ich nieznacznym podniesieniu na ten rok (inflacja CPI do 0,25% z 0,2%, a PKB do 1,7% z 1,6%). Z kolei oczekiwania na 2017 r. nieco spadły, względem prognoz z czerwca (1,2% CPI i 1,6% PKB). Na rok 2018 r. mamy natomiast nieco niższe wskazania dla PKB (1,6%), a dla CPI pozostają bez zmian (1,6%).
Oznacza to że czas, osiągnięcia poziomów inflacji do celu nie przyśpieszył, co za tym idzie tematyka wydłużenia skali programu QE nadal pozostaje na stole i rynki nadal będą tym żyły na najbliższych posiedzeniach ECB. Należy pamiętać że Draghi wysłał pewne akcenty które należy definiować w ten sposób: ECB nadal liczy się z nasileniem ryzyk spadkowych dla inflacji (kwestia nośników energii) i pozostaje otwarty w kwestii zwiększenia luzowania – powiedziano też o zbadaniu nowych możliwości działań i użyciu alternatywnych narzędzi.
EBC może obniżyć lub zlikwidować podłogę stopy depozytowej do wolnych obligacji na planie QE
Projekcji inflacyjne ECB
Najważniejszym wydarzeniem była konferencja prasowa po posiedzeniu ECB, w trakcie której Mario Draghi odniósł się do bieżącej sytuacji i ogłosi ev dalsze strategie na rynkach finansowych ECB.
Oto najważniejsze punkty:
- – stopy procentowe na obecnym lub niższym poziomie pozostaną jeszcze przez dłuższy czas;
- – QE co najmniej do końca marca 2017r.;
- – wzrost gospodarczy jest stosunkowo niski, ale stabilny;
- – wzrost gospodarczy zagrożony przez czynniki zewnętrzne, między innymi Brexit;
- – reformy strukturalne są wprowadzane zbyt wolno, co szkodzi wzrostowi. Polityka fiskalna w Europie i na świecie musi bardziej pomagać, potrzebne są także reformy strukturalne (podwyższenie produktywności, poprawa infrastruktury w poszczególnych krajach);
- – ekspansywna polityka monetarna nadal jest konieczna, bez niej inflacja nie odbije od dna;
- – podaż pieniądza rośnie w wysokim tempie;
- – inflacja powinna wzrastać w 2017 i 2018 roku;
- – nie widać spadku zysków banków przez nasze działania, ale może tak być;
- – obecna polityka będzie miała konsekwencje, Draghi jest tego świadom;
- – stopy procentowe muszą być niskie teraz żeby były wyższe w przyszłości.
Przyjrzyjmy się technice:
Możemy powiedzieć że byki na parze EURUSD zaliczyły pozytywną sesję. Poziom obrony niedźwiedzi czyli strefy oporu 1.1300-1.1312 został naruszony w trakcie konferencji Mario Draghiego tam doszło do silnego kontrataku niedźwiedzi którzy zepchnęli byków poniżej strefy wsparcia 1.1256-1.1263, szybko jednak ta strefa została jednak przez byków odzyskana. Należy jednak pamiętać że prawdopodobieństwo ataku na wczorajsze szczyty nadal jest wysokie jednak większe wzrosty będzie trudno przy w przypadku silnego ataku byków najbliższe możemy spodziewać się 1.1347-1.1365.
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.