Rynek USDCHF w ciągu ostatniego tygodnia kilkukrotnie testował wsparcie wynikające z wewnętrznego mierzenia Fibonacciego 61,8% – 0,9240. Każdy kolejny atak na tę strefę osłabia ten poziom i zgodnie z założeniami przyjmujemy dwa możliwe warianty, które mogą się wypełnić na rynku:
- W momencie wybicia jednego poziomu wynikającego z mierzenia fibo kolejnym wsparciem staje się następny współczynnik. W tym wypadku 78,6% ~0,9180.
- Wcześniejsza reakcja ceny na 61,8% może być jedynie częścią szerokiego układu harmonicznego Gartley’a, którego punkt D wypada na poziomie 78,6%. Układ Gartley’a zaznaczony został za pomocą jasnych trójkątów na poniższej grafice.
Wykres 1. USDCHF, H4
Schodząc na niższy interwał czasowy H1 możemy zauważyć dwa dodatkowe potwierdzenia wynikające z zewnętrznego mierzenia fali BC. Za pomocą czerwonych ramek zaznaczyliśmy strefy w których nakładają się na siebie dwa mierzenia Fibonacciego tzw. Clustry cenowe:
- Pierwszy węzeł popytowy znajduje się w okolicach 0,9180 i wynika z położenia dwóch współczynników Fibonacciego 127,2% oraz 78,6%.
- Drugi węzeł popytowy wypada 50 pipsów niżej (0,9130). Nakładają się tam dwa niezależne od siebie mierzenia 161,8% oraz 88,6%.
Wykres 2. USDCHF, H1
Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r, (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych ich emitentów lub wystawców. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty.